Capital.ba

Babić: Gubitak Hypo banke Banjaluka rezultat visokih rezervacija u procesu buduće reprivatizacije

04.03.2014. / 13:58

JEDNOKRATNI GUBITAK HYPO BANJALUKA ZBOG OŠTRIH REZERVACIJA BIĆE POKRIVEN BEZ IKAKVIH POTEŠKOĆA

– SREDINA 2015. GODINE PREDVIĐENI ROK ZA REPRIVATIZACIJU BANKARSKOG DIJELA POSLOVANJA HYPO GRUPE

– ZNAČAJNO INTERESOVANJE INVESTITORA ZA KUPOVINU HYPO GRUPE

Goran Babic, direktor_BANJALUKA, Hypo banka Banja Luka je u 2013. godine veliki dio aktivnosti usmjerila na temeljno pospremanje bilanse i na završnu fazu internog restruktuiranja, u skladu sa budućim procesom reprivatizacije. Hypo Alpe Adria Banka Banjaluka je zbog visokih troškova rezervacija od oko 70 miliona KM, prošlu godinu završila sa gubitkom od 66 miliona KM. U Hypo Banci Banjaluka uvjeravaju da ovo neće ugroziti njenu stabilnost, jer će Banka i nakon pokrivanja gubitka na teret osnovnog kapitala i dalje imati znatno veću adekvatnost kapitala od zakonskog minimuma. O ovoj, i drugim temama, za poslovni portal CAPITAL.ba govori Goran Babić, direkor Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banja Luka.

CAPITAL: Dokle se došlo u procesu reprivatizacije Hypo Grupe i njenih banki kćerki i da li ima zainteresovanih investitora?

BABIĆ: Uprava Hypo Grupe u saradnji sa upravama banki kćerki radila je predano tokom 2013. godine kako bi se proces restruktuiranja doveo u finalnu fazu i na taj način spremno ušlo u završne pregovore sa budućim investitorima. Već danas možemo da kažemo da postoji značajno interesovanje investitora sa kojima se odvijaju razgovori, a kao što znate, u tom procesu agent buduće prodaje Hypo Grupe jeste njemačka Dojče banka. Predviđeni rok za reprivatizaciju bankarskog dijela poslovanja Hypo Grupe, a koji uključuje i Hypo Banku Banja Luka, je polovina 2015. godine, što ne isključuje da će se taj proces uspješno okončati i prije pomenutog datuma.

CAPITAL: Ovih dana u Austriji se intenzivirala javna debata oko uspostavljanja buduće javne institucije koja bi trebalo da preuzme lošu imovinu Hypo Grupe. O čemu je riječ?

BABIĆ: Vlada Republike Austrije je početkom februara odredila smjeru vezi sa budućim postepenim smanjenjemdijela poslovanja Hypo Alpe Adria, prije svega dijela koji ne uključuje bankarsko poslovanje u zemljama jugoistočne Evrope. Dijelovi poslovanja koji nisu određeni za prodaju biće spojeni kao jedna javna institucija, sa Republikom Austrijom kao jedinim vlasnikom. Ovaj model je uspješno korišten u mnogim evropskim zemljama, kao što je i Njemačka. Strateški dio bankarskog poslovanja u zemljama JI Evrope, a kojem pripada i Hypo Banka Banja Luka, nastavlja započeti proces reprivatizacije.

CAPITAL: Prema podacima domaćih regulatora, jedan od najvećih izazova za domaći bankarski sektor predstavlja rast tzv. „loših kredita“. Kakva je situacija po pitanju loših  kredita u vašoj banci i koliki je iznos rezervacija po istim?

BABIĆ:  Svi smo svjesni činjenice da je u našoj zemlji vrlo teška ekonomska situacija. Bankarski sektor u BiH nalazi se u situaciji u kojoj su neke bankeu drugim zemljama bile nešto ranije, kada govorimo o lošim kreditima i dosta konzervativnijem pristupu u tretiranju kreditnog rizika. Konkretno, naša banka je upravo zbog budućeg procesa reprivatizacije te činjenice da smo dio grupacije koja je u 100 odsto vlasništvu zemlje članice EU, uvela u 2013. godini dosta konzervativniju metodologiju u obračunu kreditnih rezervi, a u skladu sa BASEL-om II. Temeljno smo pospremili svoju bilansu, tako da je ukupan trošak rezervacija izvršen samo u toku 2013. godine iznosio oko 70 miliona KM.Važno je napomenuti da je ovo jednokratan učinak, odnosno ne očekujemo da u toku 2014. godine imamo ovako visok iznos kreditnih rezervacija.

CAPITAL: Koliko će ovaj vrlo visok iznos rezervacija uticati na poslovni rezultat banke za 2013. godinu?

BABIĆ: Naravno da je na poslovni rezultat značajno uticao ovako visok iznos rezervacija, tako da je naša banka u 2013. imala negativan rezultat u iznosu od oko 66 miliona KM. S druge strane, operativni rezultat banke je bio pozitivan i u skladu je sa planom, a što je pravi pokazatelj aktuelnog poslovanja banke te nam daje za pravo da planiramo ambiciozne ciljeve za ovu godinu.

CAPITAL: Kako i na koji način planirate pokriti negativan rezultat?

BABIĆ: Naš vlasnik je već potkraj godine investirao značajan iznos ukapital Hypo Banke Banja Luka, upravo iz razloga pomenutih rezervacija. U ovom trenutku naša banka je kapitalno daleko najveća inajsnažnija na tržištu RS saupisanim i uplaćenim kapitalom u iznosu od 156,9 miliona KM. Tako da će pomenuti jednokratni negativni rezultat biti pokriven bez ikakvih poteškoća, a i nakon toga adekvatnost kapitala banke iznosiće oko 20 odsto, što je daleko iznad zakonom propisanih standarda od 12 odsto, te znatno iznad prosjeka bankarskog sektora.

CAPITAL: Koliko vam olakšava, odnosno otežava poslovanje činjenica da ste dio grupacije koja je u vlasništvu države, zemlje članice EU?

BABIĆ: Kada za vlasnika imate Republiku Austriju imate snažan oslonac. S druge strane, zbog propisa EU po pitanju zaštite konkurentnosti, državna banka ima mnogo više restrikcija u poslovanju, akoje druge  banke u BiH nemaju. Sve to za posljedicu ima sporiji rast novog biznisa, ali s druge strane taj novi biznis je sigurniji, visokog je kvaliteta i nosi manje kreditnog rizika.

CAPITAL: Šta da očekujemo od novog vlasnika Hypo banke kada dođe na naše tržište?

BABIĆ: Svaki novi investitor će htjeti da dalje širi poslovanje i mi smo se  pripremili na to da budemo spremni za sljedeći nivo. U nekoliko poslednjih godina smo značajno unaprijedili naše procese s ciljem efikasnije i kvalitetnije usluge našim klijentima. Konstantno radimo na edukaciji svojih zaposlenih. Banka aktivno radi na smanjenju svojih operativnih troškova. Mi već od aprila počinjemo sa lansiranjem novih i vrlo modernih proizvoda i usluga. Kapitalno smo najsnažnija banka u RS, koja ima bogato razgranatu poslovnu mrežu te sa oko 500 zaposlenih s pravom nastupamo kao jedna od najznačajnijih finansijskih institucija u zemlji.

Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!