Capital.ba

Azijske berze: Ulagači oprezni, dolar stabilan

01.06.2018. / 11:50

TOKIO, Na azijskim berzama u petak se trguje oprezno jer su na Wall Streetu cijene akcija juče pale, no podršku tržištima pružaju dobri ekonomski pokazatelji i slabljenje japanskog jena.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u plusu 0,1 %, no od početka nedjelje na gubitku je 0,6 %.

Na Tokijskoj berzi Nikkei indeks je jutros ojačao 0,1 %, dok su cijene akcija u Južnoj Koreji porasle 0,7 %. Indeksi berza u Hong Kongu, Singapuru, Australiji i Šangaju pali su između 0,2 i 0,5 %.

Na samom početku današnjeg trgovanja ti su indeksi bili u većem minusu jer su juče na Wall Streetu cijene akcija osjetno pale, nakon što je Washington uveo carine na uvoz metala.

Američki ministar trgovine Wilbur Ross kazao je u četvrtak da će carine od 25 % na uvoz čelika i od 10 % na uvoz aluminijuma iz EU-a, Kanade i Meksika stupiti na snagu u ponoć.

“Očekujemo nastavak pregovora, kako s Kanadom i Meksikom, tako i s Evropskom komisijom jer postoje i druga pitanja koja takođe trebamo rešiti”, rekao je na konferenciji za štampu.

Tako je SAD odlučio da neće produžiti privremeno izuzeće od naplate carina na čelik i aluminijum o čemu se ranije dogovorio s tim zemljama.

Meksiko je odmah uzvratio uvođenjem carina na uvoz poljoprivrednih i industrijskih proizvoda iz SAD-a, dok je Kanada najavila carine na 12,8 milijardi dolara vrijedan izvoz SAD-a u tu zemlju.

Trgovinske napetosti između SAD-a i njegovih trgovinskih partnera traju još od marta, kada je predsjednik SAD-a Donald Trump prvi put najavio carine na uvoz metala. Od tada trgovinske napetosti rastu ili padaju, u zavisnosti od toga odobri li Washington nekim zemljama izuzeće od carina ili ne.

Uz to, još uvijek traju pregovori između SAD-a i Kine o mogućnostima smanjenja trgovinskog deficita SAD-a, ali bez većeg napretka.

„Predsednik Trump nije puno postigao po pitanju trgovinskih odnosa i verovatno će ostati glasan kako se bliže izbori za Kongres u SAD-u. Tržišta će ostati pod pritiskom jer je Washington otvorio novu trgovinsku frontu, uključivši u to EU”, kaže Soichiro Monji, ekonomista u kompaniji Daiwa SB Investments.

Ipak, na pojedinim tržištima cijene akcija su jutros porasle. Uspon južnokorejskog Kospi indeksa zahvaljuje se podacima o snažnom rastu tamošnjeg izvoza.

Tokijska berza je stabilna zahvaljujući rastu cena akcija japanskih izvoznika kojima odgovara slabljenje jena jer zbog toga njihovi proizvodi na izvoznim tržištima postaju cenovno konkurentniji.

Jutros je, naime, na valutnim tržištima kurs dolara prema japanskoj valuti porastao za 0,4 %, na 109,30 jena.

U odnosu na evropsku valutu, dolar je stabilan, pa se cijena evra kreće ne jučerašnjim nivoima, oko 1,1695 dolara.

Ranije ove nedjelje kurs evra skliznuo je na 1,1510 dolara, najniži nivo u 10 mjeseci zbog političke krize u Italiji, no juče se oporavio jer su čelnici italijanskih protivsistemskih stranaka Liga i Pokreta 5 zvezda postigli dogovor o oživljavanju predložene koalicijske vlade, čime bi se izbjegli novi prijevremeni izbori.

A cijene nafte su jutros blago pale jer su tržišta i dalje pod pritiskom strahova da bi OPEC mogao povećati proizvodnju nakon što ju je posljednjih 17 mjeseci držao na smanjenim nivoima.

Na američkom tržištu cijena barela jutros pala 0,15 %, na 66,95 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,10 %, na 77,50 dolara. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!