Capital.ba

Azijske berze porasle, dolar ojačao nakon poruka Feda

18.12.2014. / 9:32

azijske berzeTOKIO, Na azijskim su berzama u četvrtak cijene akcija porasle, zahvaljujući usponu indeksa na Wall Streetu, nakon što je američki Fed poručio da je uvjeren u nastavak jačanja ekonomije i da će biti strpljiv pri uklanjanju monetarnih podsticaja.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2 odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Šangaju, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1 odsto.

U Južnoj Koreji pale su oko 0,5 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,5 odsto, odmaknuvši se od najnižih nivoa od marta.

Azijske ulagače ohrabrio je snažan rast cijena akcija na Wall Streetu u srijedu, nakon tri dana pada, što se zahvaljuje poruci čelnika američke centralne banke da se ekonomija stabilno oporavlja.

U saopštenju nakon dvodnevne sjednice čelnici Feda izostavili su frazu o držanju kamata na niskim nivoima još ‘određeno vrijeme’ i poručili da će biti ‘strpljivi’ po pitanju normalizacije monetarne politike.

To znači, kako je na konferenciji za medije pojasnila predsjednica Feda Janet Yellen, da čelnici centralne banke neće povećati kamate na ‘nekoliko idućih sjednica’, iz čega su ulagači zaključili da neće biti zaoštravanja monetarne politike barem do aprila.

Yellen je kazala da je Fed, uprkos oštrom padu cijena nafte, uvjeren da će inflacija postupno rasti prema ciljanih 2 odsto, te da će se stabilan rast ekonomije nastaviti.

Dok ne dođe vrijeme za podizanje kamata, doći će do daljih pada stope nezaposlenosti i poboljšanja na tržištu rada, kazala je Yellen.

Čelnici Feda očekuju rast američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u idućoj godini između 2,6 i 3 odsto, dok bi stopa nezaposlenosti mogla pasti sa sadašnjih 5,8 odsto, najnižeg nivoa u šest godina, na 5,2 ili 5,3 odsto do kraja iduće godine.

U anketi Reutersa, provedenoj nakon sjednice Feda, većina analitičara procjenjuju da će centralna banka kamate povećati do juna iduće godine, a nekoliko njih do septembra. Ključna kamata centralne banke kreće se na rekordno niskom nivou blizu nula odsto još od decembra 2008. godine.

Pozitivno je na tržište uticala i stabilizacija cijena nafte, koje su se odmaknule od najnižih nivoa u pet i po godina, nakon što je niz kompanija najavilo smanjenje investicija u istraživanje i crpljenje nafte.

Nakon što je juče porasla za 1,17 dolara, jutros je cijena nafte na londonskom tržištu ojačala daljih 20-ak centi, na 61,40 dolara po barelu. Na američkom je tržištu, pak, cijena porasla za 10-ak centi, na 56,55 dolara.

Ulagače je ohrabrila i stabilizacija kursa ruskog rublja, nakon što je prema dolaru u utorak pao na najniži nivo u istoriji.

A na valutnim je tržištima, nakon što je nekoliko dana bio pod pritiskom, dolar jutros ojačao, zahvaljujući poruci Feda da se iduće godine može očekivati povećanje kamata.

Kurs američke prema japanskoj valuti skočio je s jučerašnjih 117,05 na 118,40 jena, odmaknuvši se od 116,30 jena, najniže nivoe od polovine novembra na koju je zaronio u srijedu.

Američka je valuta ojačala i prema evropskoj, pa je cijena evra skliznula na 1,2345 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1,2480 dolara. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!