Capital.ba

Azija ugrožena zbog zavisnosti od izvoza

24.04.2009. / 8:33

mmf-logo18VAŠINGTON, Azijske zemlje bi naredne godine trebalo da ostvare blagi privredni rast, usljed očekivanog uspona izvozne potražnje i pozitivnog dejstva stimulativnih paketa, objavio je Međunarodni monetarni fond (MMF) u svojoj najnovijoj analizi.
U analizi MMF-a se navodi mišljenje eksperata te institucije da je, zbog tekućeg oštrog pada u globalnoj ekonomiji, azijska privreda pretrpjela veću štetu nego u vrijeme kontinentalne finansijske krize 1997. godine. Japan, čija je privreda bez premca u Aziji i druga po snazi u svijetu iza američke, trebalo bi naredne godine da ostvari poluprocentni rast nakon očekivanog pada privredne aktivnosti od 6,2 procenta u 2009. godini.
Rast kineske privrede u ovoj i narednoj godini eksperti MMF-a projektovali su na 6,5 i 7,5 odsto, dok bi ekonomska ekspanzija u Indiji istovremeno trebalo da dostigne 4,5 i 5,6 procenata. Prosječna stopa privrednog rasta u Kini, Indiji i drugim zemljama sa brzo rastućim ekonomijama ove godine će, međutim, biti negativna – minus 3,3 procenta, dok bi naredne godine trebalo da se uveća za 5,3 odsto.
Stručnjaci MMF-a savjetuju vladama azijskih zemalja da u cilju stabilizacje ekonomske situacije i podsticanja privrednog rasta obezbijede dovoljno podsticajnih sredstava i porade na finansijskoj konsolidaciji. Istovremeno, MMF upozorava da će se preteženo izvozno usmjerene azijske ekonomije suočiti, ove i iduće godne, s rastućim rizicima ukoliko globalne potražnja dodatno oslabi. U tom slučaju sve pogođene zemlje bi trebalo da pad izvoza nadomjeste većom realizacijom na domaćem tržištu.
“Ključni problem je što će duboka i produžena recesija u razvijenim ekonomijama van Azije smanjiti u budućnosti spoljnu potražnju s negativnim posljedicama na izvoz, investicije i rast”, ocjenjuju stručnjaci MMF-a.
Azija bi, kako se procjenjuje, ipak trebalo da pretrpi manju štetu zbog globalne recesije, jer su njene banke manje izložene posljedicama hipotekarne krize u SAD nego zapadne kreditne institucije, ali je ozbiljno pogođena usljed kolapsa međunarodne trgovine.
Eksperti MMF-a ukazuju na konkretne akcije niza azijskih zemalja, uključjući Kinu, Japan i Indoneziju, da pomoću proširenja kreditnih linija za korporativni sektor ekonomije, jačanja garancija za bankarske depozite i drugim stimulativnim mjerama postignu stabilnost njihovih finansijskih sistema. Kad je riječ o Japanu, eksperti MMF-a ističu da se ta zemlja već suočila sa dramatičnim padom industrijske proizvodnje i izvoza, što je u posljednja tri mjeseca minule godine izazvalo oštro smanjenje bruto domaćeg proizvoda od 12,1 odsto, računato prema godišnoj osnovi. Zamjenik direktora MMF-a za istraživanje Čarls Kolins smatra da bi kreatori ekonomske politike u Tokiju sada trebalo da usvoje program kratkoročnih mjera za podsticanje privrednog rasta i istovremeno obave nužne reformske zahvate kako bi obezbijedili uslove za budući rast i fiskalnu konsolidaciju, nakon završetka globalne recesije.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!