Capital.ba

Austrijska vlada odlučuje o budućnosti Hipo banke

18.01.2014. / 12:41

vlada austrijaBEČ,  Austrijska vlada narednih nedjelja treba da odluči o budućnosti Hipo Alpe Adria banke, pošto su eksperti kao najbolje rješenje predložili model tzv. “loše banke”.

Prema ekspertima, ovo rješenje predviđa da se poslovi Hipo, u obimu od 18 milijardi evra, unesu u tu “lošu banku”.

Radi se prije svega o lizing ugovorima u Italiji, Mađarskoj, Ukrajini i Njemačkoj, koji se već odavno više ne plaćaju, ali i nekretnine koje se trenutno ne mogu prodati, kao i neisplaćeni krediti.

Eksperti takođe očekuju učešće ostalih banaka, što bi omogućilo da se austrijska država u potpunosti povuče, i time gubitak ne bi morao da se prevali na državni dug.

Izmještanje “loših” poslova bi predstavljalo olakšanje za ostale dijelove banke, jer bi bez njih planirana prodaja sestrinskih firmi na Balkanu mogla lakše da se odvija.

Uz to “loša banka”, koja se po zakonu i ne tretira kao banka, iziskuje manje sopstvenog kapitala i zbog toga i manje dotacije od poreznika.

Međutim, poreski obavaznici moraće svakako da plate. Prema odobrenju EU, Hipo do 2017. godine može dobiti pomoć u visini od 3,7 milijardi evra.

Model “loše banke” uz učešće ostalih banaka biće teško ostvarljiv. Naime, banke zahtijevaju zauvrat da im vlada smanji poreze, čime bi budžet ostao bez više milijardi godišnje.

Šefovi banaka kaži da bi ulazak u “lošu banku” bez protivusluge bio protivan zakonu, i da bi mogli biti suočeni sa optužbom pronevjere.

Uz to žele detaljnu analizu onih poslove koji treba da se premjeste u “lošu banku”, što može trajati mjesecima, pošto su sporni poslovi prisutni u 12 zemalja.

Ukoliko se model “loše banke” pokaže neostvarivim, država će morati da preuzme potpunu odgovornost, što bi dovelo do rasta državnog duga, a to bi moglo imati negativne posljedice po kamate na državne obveznice, jer bi “loših” 18 milijardi evra ušle u državni dug.

U Beču se očekuje da će austrijski kancelar Verner Fajman i ministar finansija Mihael Špindeleger pokušati da razgovaraju sa šefovima banaka, kako bi pokušali da ih nagovore na model koji predlažu eksperti. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!