Capital.ba

Atanacković: Nedovoljna briga o zaradama zaposlenih u Srbiji

09.06.2013. / 13:57

nebojsa atanackovicBEOGRAD, Država nedovoljno brine o tome da li radnici primaju zaradu, smatra predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković i dodaje da bi se izmjenama Zakona o radu mogli uvesti određeni mehanizmi po kojima bi isplata zarada i doprinosa bila prva obaveza poslodavca, ali i da se obezbijedi primjena zakona.

Atanacković je za ocijenio da postojeći Zakon o radu treba da pretrpi značajne izmjene, ali i da država, bez obzira na to kako će biti definisan odnos radnika i poslodavaca, mora obezbijediti njegovu primjenu.

“Država nedovoljno brine o tome da li radnik prima platu, pa se dešava da pojedini radnici nekoliko mjeseci ne primaju platu, što je u svijetu nezamislivo”, naveo je on.

Kako je dodao, zakon takođe nalaže poslodavcu i da plaća poreze i doprinose, ali se ni to ne dešava.

“Država ili nema mehanizme ili neke poslodavce posebno izuzima iz te obaveze“, smatra Atanacković i ističe da bi, kada se govori o radno-pravnom odnosu, prije svega takve stvari trebalo eliminisati.

Predsjednik Unije poslodavaca Srbije nije mogao da precizira koliko poslodavca ne ispunjava svoje obaveze, ali je rekao da mu se čini da se njihov broj povećava zbog otežanih privrednih okolnosti.

“Po našem radnom zakonodavstvu osim što je obaveza da se odmah isplaćuju doprinosi i porezi, sama plata ne spada u neki prioritet, kao što je slučaj u mnogim zemljama“, kazao je Atanacković.

On je naveo primjer Rusije, gdje, kako je rekao, poslodavci koji tri mjeseca ne isplate zarade, njihova preduzeća automatski se zatvaraju.

Mogli bi se uvesti neki mehanizmi po kojima bi zarade i doprinosi bili u prvom redu, zaključio je Atanacković.

Važećim zakonskim rješenjima predviđene su sankcije za poslodavce koji izbjegavaju ili ne ispunjavaju svoje obaveze kada je riječ o zaradama, rečeno je ranije u resornom ministarstvu.

Takođe, kako su naveli, i Krivičnim zakonikom je propisana novčana kazna, ali i kazna zatvora do dvije godine za one koji ne ispunjavaju obaveze iz oblasti radnog zakonodavstva i socijalnog osiguranja.

I tokom nedavne posjete Misije MMF-a Srbiji zaključeno je da je neophodno da se sve obaveze – od poreza do doprinosa na vrijeme i bez izuzetka izmiruju.

Podaci Poreske uprave pokazuju da dugovanja po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje iznose 143,2 milijardi dinara, za zdravstveno osiguranje su oko 60 milijardi dinara, a za porez na zarade 22,4 milijardi dinara.

Kako navode u Poreskoj upravi, riječ je o podacima na dan 31. marta 2013. godine, a dug koji miruje nije obuhvaćen.

Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike očekuju do kraja godine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!