Capital.ba

Astronomski rast bankarskog sektora RS

09.04.2008. / 12:19

BANJALUKA, Depoziti u bankama Republike Srpske u 2007. godini porasli su 78 odsto na 4,9 milijardi KM, što je uticalo da i ukupna aktiva bankarskog sektora RS poraste na 5,38 milijardi KM ili za 69 odsto, poslednji su podaci Agencije za bankarstvo RS u koje je imao uvid poslovni portal Capital.ba.

Na astronomski rast najznačajnije je uticalo povećanje depozita država od prodaje državnog kapitala u Telekomu i Naftnoj industriji Srpske.
Državni depoziti su porasli za 392 procenta na ukupno 1,7 milijardi KM. Tako depoziti vladinih institucije imaju najveće u ukupnim depozitima od 39 odsto.
Nije zanemarljiv ni rast depozita stanovništva od 294 miliona KM ili 37 odsto, navodi se u godišnjem Informaciji Agencije za bankarstvo RS. Rast oročene štednje (39%) pokazuje da se vraća povjerenje u bankarski sektor. Međutim, krediti i dalje brže rastu od štednje.

Banke su stanovništvu do kraja 2007. godine plasirali ukupno 1,7 milijardi KM. Prosječna zaduženosti stanovnika Srpske je porasla na 1 161 KM. Krajem 2006. godine stanovnik RS prosječno je bankama dugovao 844 KM.

Devet banaka u RS završilo je prošlu godinu sa dobiti od 34,1 miliona KM, a samo je novoosnovano ruska IEFK imala gubitak od 495 hiljada KM.

Ubjedljivo najveću aktivu ima Hypo Alpe Adria banka Banjaluka od 1,8 milijardi KM, slijedi je NLB Razvojna sa 1,09 milijardi, na trećem mjestu je Nova Banka Banjaluka 906 miliona KM, dok su na začelju Pavlović International i IEFK sa aktivom od 127 odnosno 24 miliona KM.

Banke sa sjedištem u Federaciji BiH na području RS imale su ukupno 367 miliona KM depozita što je rast od 22 odsto u odnosu na 2006. godinu.
Banke u RS su 99 % privatnom vlasništvu, pri čemu je dominantan strani kapital 87 odsto.

U Informaciji Agencija za bankarstvo RS konstatuje da je ostvaren pozitivan trend rasta gotovo svih pokazatelja koji definišu kvalitet bankarskog sektora. Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!