Capital.ba

ANALIZE: Rast zarada u elektroprivredi, a pad u poslovanju nekretninama

20.07.2013. / 20:40

zaradaSARAJEVO, Najveći rast zarada u BiH od početka ove godine bilježe zaposleni u oblasti proizvodnje i snabdjevanjem električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, dok je najveći pad kod zaposlenih u uslužnim djelatnostima, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom za maj 2013. godine iznosila je 832 KM, što pokazuje rast od 0,1 % u odnosu na decembar 2012. godine.
Zaposleni u proizvodnji i sanbdjevanjem električnom energijom, plinom, parom imali su u maju za 4,7% veće plate nego u decembru prošle godine, a prosječno su u maju na ruke primili 1.332 KM.
Rast plata registrovan je i u oblasti informacija i telekomunikacija, gdje su zaposleni u maju prosječno zaradili 1.227 KM, za 4% više nego u decembru prošle godine.
U oblasti poljoprivrede, šumarstva i ribolova plate su porasle 3,6% na 731 KM, a u oblasti zdravstvene zaštite i socijalne zaštite za 3,3 posto na 1.052 KM.
Poboljšanje u novčaniku osjetili su i zaposleni u najplaćenijm sektorima u BiH, finansijskoj djelatnosti i djelatnosti osiguranja koji su u posmatranom periodu zaradili 2,3% više, a u maju su imali prosječnu platu od 1.392 KM.
Blaga poboljšanja zarada registrovana su u snabdjevanju vodom i djelatnosti sanacije  0,6% (prosječna plata u maju 755 KM), najmanje plaćenoj djelatnosti – građevinarstvu 0,3% (prosječna plata u maju 536 KM), kao i prerađivačkoj industriji 0,2 (prosječna plata u maju 588 KM).
Najveći pad zarada u prvih pet mjeseci ove godine od 6,7% dogodio se u uslužnim djelatnostima, te je prosječna plata pala na 1.009 KM.
Značajan pad zaiblježen je u poslovanju nekretninama od 4% (prosječna plata u maju 768 KM), te u umjetnosti, zabavi i rekreaciji 4,2% (prosječna plata u maju 637 KM).
U obrazovanju pad  prosječnih plata iznosio je 3% i prosječna plata je pala na 832 KM, a u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima 2,2% na 870 KM.
U javnoj upravi, odbrani i obveznom socijalnom osiguranju pad plata iznosio je 1,8% i prosječno su u maju iznosile 1.128 KM.
U hotelijerstvu i ugostiteljsdtvu plaćeu  prvih pet mjeseci ove godine smanjene su za 1% i maju su iznosile 538 KM, a blaži pad plata dogodio se u djelatnostima skladištenja i prevoza 0,8% (prosječna plaća u maju 754 KM), kao i trgovini na veliko i malo 0,3%  (prosječna plata u maju 581 KM).
Agencija za statistiku BiH obuhvata istraživanjem sve isplaćene mjesečne plate u pravnim osobama zaposlenih koji imaju zasnovan radni odnos, bez obzira na vrstu radnog odnosa i dužinu radnog vremena, a podaci se iskazuju prema načelu obavljenih isplata u tekućem za prethodni mjesec, što odgovara dinamici isplata u najvećem broju pravnih osoba. (Indikator.ba)

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!