Capital.ba

Analitičari: Franak i dalje najprecijenjenija valuta u svijetu

14.08.2011. / 12:52

NJUJORK, Kurs evra i dolara mogli bi naredne sedmice nastaviti jačati prema švajcarskoj valuti, jer ulagači na valutnim tržištima strahuju od moguće nove oštre intervencije švajcarske centralne banke, kojoj je cilj spriječiti jačanje franka. .

Početkom prošle sedmice evroi dolar bili su pod snažnim pritiskom prodaja zbog širenja dužničke krize u evrozoni i smanjenja vrhunskog kreditnog rejtinga SAD-a, pa je njihov kurs prema ‘švajcarcu’ potonuo na najniži nivo u istoriji.
.
Međutim, u posljednja dva trgovinska dana prošle sedmice i evro i dolar skočili su čak sedam odsto prema franku. Pad ‘švajcarca’ potaknula je prijetnja centralne švicarske banke u četvrtak da bi privremeno mogla vezati kurs franka za evro i tako ograničiti njegov rast.
.
Zahvaljujući tome, kurs evra zabilježio je u četvrtak najveći dnevni skok prema franku od svog uvođenja 1999. godine, čak 5,5 odsto. Kurs dolara, je zabilježio  najveći dnevni skok prema švajcarcu od 1990. godine, 4,4 odsto.
.
Na sedmičnom nivou cijena evra ojačala je prema franku oko jedan odsto, na 1,1078 franaka. Oporavila se tako sa rekordno niskog nivoa zabilježenog u utorak od 1,0075 franaka.

.

Ali,  i pored oporavka potkraj sedmice, evro je i dalje 11,3 odsto u minusu prema franku od početka godine, te 2,6 odsto od početka avgusta.
.
Kurs dolara,  na sedmičnom nivou ojačao je oko pola odsto prema franku, na 0,763 franka. Od početka godine još je u minusu 17 odsto, a od početka avgusta 1,8 odsto.
.
Bez obzira na prošlosedmičnu korekciju na niže na valutnim tržištima, švajcarski franak i dalje je najprecijenjenija valuta u svijetu, skuplja čak i od brazilskog reala, ističu analitičari Goldman Sachsa. U jednom momentu prošle sedmice  franak je bio precijenjen za čak 71 odsto.

.

„Investitori se nadaju da će se situacija i u Evropi i u SAD-u poboljšati, da ne moraju više misliti na franak“, kaže Pablo Frei, portfelj menadžer i analitičari pri Quaesta Capitalu u Zurichu.
.
Kurs jena, koji se uz franak takođe smatra sigurnim utočištem za kapital, protekle se sedmice kretao blizu rekordno visokog nivoa prema dolaru.
.
Cijena dolara pala je prošle sedmicedva odsto, na 76,83 jena, zabilježivši najveći sedmični pad od decembra. Od početka godine dolar je u minusu prema jenu za 5,3 odsto.

.
Očekuje se da će se kurs jena i naredne sedmice kretati u uskom rasponu, jer investitori ne žele testirati odlučnost japanskih monetarnih vlasti da održi kurs jena na nivoima koje neće narušavati konkurentsku sposobnost tamošnjih izvoznika.

.
A nakon znatnih oscilacija, kurs evra oslabio je prema dolaru protekle sedmice za 0,2 osto, na 1,4251 dolar. Od početka godine, međutim, na dobitku je za 6,5 odsto.
.
Oporavku evra doprinjela je dijelom i odluka italijanske vlade o oštrim mjerama štednje.
.
Ali , ne iznenađuju što je i protekle sedmice evra bio vrlo hirovit. Kako ističu stratezi, evropski čelnici jure iz jedne krize u drugu.

.
„Kurs evra samo je išao gore-dolje. Nisam entuzijastična oko te valute, jer evrozona nije riješila svoje probleme dugoročno. Svaki put kada kurs evra jača zbog olakšanja, počnem ga prodavati“, kazala je Rebeca Patterson, analitičarka u fondu J.P. Morgan Asset Management.

.
Ona preporučuje svojim klijentima prodaju evra u odnosu na dolar svaki put kada se njegov kurs približi nivou od 1,45 dolara, a prodaje ga dok ne dostigne 1,40 dolara.

.
Patterson kaže kako ne očekuje rješenje dužničke krize sve dok se evropski parlamentarci u jesen ne vrate sa godišnjeg odmora i odobre izmjene propisa vezanih uz evropski fond za finansijsku stabilnost. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!