Capital.ba

Američki dolar slabi, jačaju funta, australijski i novozelandski dolar!

09.09.2013. / 16:59

9.9.2013 NZDLONDON, Prošla sedmica je bila dosta aktivna na valutnom tržištu te se dogodilo nekoliko interesantnih događaja vezanih uz vrijednost kretanja kursa valuta.

Evro i britanska funta se u pravilu kreću u istom smjeru u odnosu na američki dolar no prošle sedmice su se kretali u različitim smjerovima. Evro je blago oslabio u odnosu na dolar a britanska funta je ojačala oko 1% u odnosu na dolar. Rezultat ovakvog kretanja je značajan pad međusobnog kursa EUR/GBP koji trenutno iznosi 0,8410 i nalazi se na značajnom nivou podrške na kojoj se već nekoliko puta okrenuo i krenuo prema gore,poručuje za CAPITAL.ba Josip Kokanović analitičar kompanije za on line trgovinu Admiral Markets.

Najvjerovatniji uzrok slabljenja evra prošle sedmice je zatvaranje kupovnih naloga koje su investitori masovno otvarali ovo ljeto za vrijeme jačanja evra, dok su uzroci jačanja funte dobri podaci o stanju britanske ekonomije na osnovu kojih investitori zaključuju da će britanska centralna banka morati završiti programe podsticanja ekonomije te početi dizati kamatne stope prije nego se do sada planiralo.

Japanski jen je nastavio slabiti u odnosu na sve ostale najtrgovanije valute, a kurs USD/JPY je ponovno nakratko dostigao 100 jena za 1 američki dolar ali vrlo brzo se odbio te naglo krenuo prema dole. Trenutni kurs iznosi USD/JPY na platformama Admiral Marketsa iznosi 99,40.

Australijski dolar je napokon prekinuo višemjesečni trend slabljenja u odnosu na američki dolar te prošle sedmice ojačao nešto više od 3%. Trenutni kurs AUD/USD  iznosi 0,9210. Razlozi jačanja dolara su zatvaranje jednog dijela prodajnih naloga koji su bili otvoreni za vrijeme veliko padajućeg trenda zadnjih nekoliko mjeseci te rezultati izbora koji su održani ovog vikenda na kojima je Australija dobila novog premijera od kojeg finansijska tržišta očekuju da podstakne ekonomija rast.

Novozelandski dolar se kreće vrlo slično kao i australijski te je prošle sedmice takođe ojačao nešto više od 3% u odnosu na američki dolar.

Za ovu sedmicu nema mnogo najavljenih ekonomskih vijesti pa će se investitori fokusirati na događaje koji će se održati kasnije u mjesecu, izbore u Njemačkoj te sastanak guvernera američkih Federalnih Rezervi. Ukoliko dođe do novih vijesti o eventualnoj vojnoj akciji u Siriji moguće je da će i na te vijesti burno reagovati, no reakcija je vjerovatno privremena te će se tržišta smiriti nakon početnog naglog pomaka cijena.

Od svih navedenih valuta najveći potencijal za razvoj jakog trenda nalazi se na novozelandskom dolaru. Iako je novozelandski dolar značajno oslabio u odnosu na američki dolar zadnjih mjeseci i dalje je po mnogim fundamentalnim analizama precijenjen te se očekuje dodatan pad vrijednosti. Trenutni kurs NZD/USD iznosi oko 0,8000 što je značajan nivo otpora, a blizu su i vrhovi grafikona na 0,8100 od kojih se zadnjih mjeseci kurs više puta odbio prema dole. Ukoliko bi došlo do slabljenja NZD, u prvom talasu kurs vrlo brzo može pasti na 0,7700 a ukoliko se to slabljenje poklopi i sa slabljenjem ostalih valuta u odnosu na američki dolar, moguće je da će kurs NZD/USD nastaviti padati i dalje.
Svakodnevnu tehničku analizu glavnih valutnih parova pratiti možete na stranicama Admiral Marketsa.

Josip Kokanović, mag. oec.

Admiral Markets

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!