Capital.ba

Američka ekonomija u minusu od najmanje 12,8 biliona dolara!

19.09.2012. / 15:32

VAŠINGTON, Neprofitna organizacija “Beter Markets” tvrdi da je finansijska kriza, do koje je došlo nakon propasti banke “Leman Braders”, koštala američku ekonomiju najmanje 12,8 biliona dolara!?

U studiji ove organizacije navedeno je da će gubitak BDP-a u periodu od 2008. do 2018. iznositi 7,6 biliona dolara, odnosno toliko bi bio veći američki BDP da nije došlo do krize.

Preostalih 5,2 biliona dolara predstavljaju dodatni gubitak BDP-a koji je izbjegnut zahvaljujući vanrednim mjerama fiskalne i monetarne politike koje je vlada pokrenula tokom krize, prenosi “Vašington post”.

Autori studije naglašavaju da je riječ o vrlo “konzervativnoj procjeni” i da su realni troškovi vjerovatno i veći, ali ih je teško precizno izračunati.

U studiji se ocjenjuje da će minus ipak morati da pokriju obični građani, odnosno poreski obveznici.

Studija “Beter Marketsa” pominje, ali ne uvrštava u konačnu cijenu krize, i gubitak od 11 biliona dolara koji su pretrpjeli porodični budžeti.

Grupacija dodaje da stvarni i izbjegnuti troškovi krize obuhvataju niz kategorija, uključujući rast nezaposlenosti, vladinu pomoć za finansijski sektor i razne druge vidove podrške.

U studiji se upozorava da je kriza ostavila SAD sa smanjenim fiskalnim kapacitetom da se izbori sa budućim problemima, zbog čega je javni dug značajno uvećan.

Konkretno, taj dug je dostigao cifru od 16 biliona dolara, što se otprilike poklapa sa stvarnim gubitkom nastalim zbog krize.

“Beter Markets” je organizacija koja se zalaže za stroga pravila poslovanja na Vol Stritu, a studiju je objavila tačno na četvrtu godišnjicu bankrota “Leman Bradersa”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!