Capital.ba

Amandmani na Prijedlog izmjena Krivičnog zakona Srpske

12.07.2013. / 16:12

privredna komora rsBANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske uputila je odborima za privredu, evropske integracije i regionalnu saradnju Narodne skupštine Srpske inicijativu za predlaganje amandmana na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Srpske.

“Stav poslovne zajednice jeste da je ponuđena odredba člana 33 Prijedloga, nepotrebna, odnosno da postojeći član 226 Zakona, jasno i obuhvatno definiše krivično djelo povrede prava radnika, te da ne postoji potreba da se propisuju kvalifikovani oblici”, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.

Predložena odredba je neprihvatljiva, posebno uzimajući u obzir njene posljedice koje se mogu ogledati u zloupotrebi ove zakonske definicije i namjernog izlaganja poslodavca sudskim postupcima.

Poslovna zajednica smatra da se ponuđenom odredbom pokušavaju amortizovati posljedice teške situacije u oblasti radnog zakonodavstva, koja je nastupila zbog izbjegavanja da se pristupi izradi novog Zakona o radu, na čemu se insistira već godinama.

Upravo donošenjem novog zakona, kojim bi se oblast radnih odnosa regulisala u skladu sa principima Evropske unije i potrebama i zahtjevima tržišta rada, bile bi izbjegnute negativne posljedice koje trpe radnici i poslodavci.

Stav 3 predmetnog člana Prijedloga, takođe, ukazuje na probleme na čijem rješavanju poslovna zajednica insistira već dugo i koji su teret ovog društva i privrede, a odnose se na nesistemsko rješavanje porodiljskog bolovanja, odnosno pitanje refundiranja porodiljskog bolovanja u bruto iznosu, što neće biti riješeno propisivanjem kazne zatvora za poslodavca.

Relevantnim zakonom propisano je refundiranje isplaćenog neto iznosa plate poslodavcu, iako oni platu obračunavaju i isplaćuju u bruto iznosu, čime je teret porodiljskog bolovanja prebačen na privrednike, te je na taj način umanjena i njihova konkurentska sposobnost.

Privrednici podržavaju politiku nataliteta u Republici Srpskoj, ali smatraju da je to pitanje o kojem prevashodno treba da brine država, te je stoga neprihvatljivo da prije rješavanja pitanja koja utiču na poslovanje i konkurentsku sposobnost domaće privrede, privrednici budu izloženi potencijalnim postupcima usmjerenim protiv njih.

Izbjegavanje obaveza iz radnih odnosa regulisano je nizom drugih propisa, a posebno Zakonom o poreskom postupku, koji definiše mehanizam kontrole naplate obaveznih poreza i doprinosa, kao i prinudne mjere u slučaju neizvršavanja.

Važećim Zakonom o radu precizno su definisana prava radnika na naknadu štete u slučaju povrede njegovih prava, zaštita plate i naknada, zaštita u slučaju nasilja i drugih oblika uznemiravanja kako radnika, tako i lica koje traži zaposlenje, te druga prava iz radnih odnosa.

Smisao predložene izmjene člana 266 Krivičnog zakona gubi se i ako se uzme u obzir da je istovremeno u proceduri donošenje Zakona o načinu izmirenja poreskog duga i izmjene i dopune Zakona o privrednim društvima, kojima se privrednim subjektima koji neredovno izvršavaju svoje poreske obaveze, omogućava izmirenje poreskog duga pretvaranjem u vlasnički udio u privrednom društvu.

U saopštenju se napominje i da eventualna praktična primjena predložene odredbe izaziva niz pitanja i nedoumica, jer je nejasno kako će se u konkretnim slučajevima utvrđivati “neopravdano neplaćanje plate”, odnosno ova formulacija može voditi u subjektivnost i zloupotrebe organa nadležnih za utvrđivanje postojanja ovog krivičnog djela.

Slična zakonska rješenja u zemljama u okruženju, kao na primjer u Hrvatskoj, predviđaju olakšice kao što su nepostojanje krivičnog djela, ukoliko je do neisplate došlo zbog nemogućnosti raspolaganja finansijskim sredstvima na računu poslodavca ili nedostatka sredstava na računu poslodavca koji nisu nastali sa ciljem izbjegavanja isplate plate, te u slučaju da poslodavac naknadno uplati zaostale plate, kada se oslobađa od kazne.

Prijedlog Zakona Srpske ne sadrži slične odredbe, što može dovesti do toga da se poslodavci kažnjavaju bez obzira na stvarne okolnosti, zaključuje se u saopštenju.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!