Capital.ba

Aleksandar Litvinenko: Osvojićemo tržište BiH

14.02.2008. / 8:00

BANJALUKA,Rafinerija nafte iz Bosanskog Broda, koju je preuzela ruska kompanija “NeftegazInKor” u junu će početi s proizvodnjom prvih količina naftnih derivata koji će biti plasirani na tržište BiH, izjavio je Aleksandar Litvinenko, direktor tog preduzeća.
 Napominjući da su u utorak započeli remont stare proizvodne linije Rafinerije godišnjeg kapaciteta 1,2 miliona tona, on je kazao da bi ruski i domaći stručnjaci do kraja maja trebalo da osposobe pogone za nesmetan rad. Tokom remonta će, kako ukazuje, vjerovatno postojati potreba i za angažovanjem firmi iz RS, Srbije i Rusije.
Litvinenko je, pored početka proizvodnje, kao ključne ciljeve naveo dostizanje potrebnih količina i kvaliteta naftnih derivata.
“S obzirom na to da ćemo imati manje transportne troškove, a time i niže cijene derivata, postojaće svi uslovi da osvojimo ovo tržište”, istakao je Litvinenko.
NN: Kojim putem će se dopremati ruska sirova nafta u Rafineriju?
LITVINENKO: Za dopremanje sirove nafte postoji samo jedan način, a to je putem naftovoda “Janaf”, koji je priključen na ruski naftovod “Družba”.
NN: Kada će Rafinerija dostići tehnološki nivo da proizvodi derivate po evropskim standardima?
LITVINENKO: Mi smo 16. avgusta 2006. potpisali memorandum u kojem se navodi da će kompletna proizvodnja naftnih derivata biti na evropskom nivou, a to se može očekivati odmah poslije remonta stare i osposobljavanja nove proizvodne linije u Rafineriji. Kompletan proces će trajati oko 42 mjeseca.
NN: Kako ćete se uspjeti izboriti s jakim lobijem hrvatske kompanije INA?
LITVINENKO: Plan je jednostavan. Kvalitet, kvantitet i niske cijene su jedno mjerilo za dobijanje tržišne utakmice.
NN: Postoje li planovi za izvoz naftnih derivata?
LITVINENKO: Naš osnovni cilj je snabdijevanje tržišta RS i BiH, a višak proizvedenih derivata ćemo naravno izvoziti. Za sada vam samo mogu reći da je tržište analizirano i da imamo određene planove.
NN: Analitičari stalno ukazuju da neće moći opstati sve rafinerije na području bivše Jugoslavije. U kakvoj je poziciji brodska rafinerija?
LITVINENKO: Kompletna oprema za proizvodnju nafte u Brodu je daleko kvalitetnija od postojećih u Novom Sadu, Pančevu, Sisku i Rijeci i to je jedna od garancija da ćemo uspjeti. Napomenuo bih da posjedujemo pogon hidrokreking-izomaks koji nema nijedna rafinerija u bivšoj Jugoslaviji. Ta tehnologija ne samo da omogućava proizvodnju visokokvalitetnog evrodizela već će davati i sirovinu za proizvodnju kvalitetnih ulja u Rafineriji ulja Modriča.
NN: Privatizacionim ugovorom je predviđena izgradnja željezničke pruge od Bosanskog Broda do Modriče, da bi se kasnije umjesto toga počelo govoriti o produktovodu.
LITVINENKO: Mi to nikad nismo govorili, već smo rekli da će biti nešto od to dvoje, odnosno kada sagledamo šta je povoljnije i šta će se moći brže izgraditi. Za bilo koju od tih varijanti – izgradnju pruge ili produktovoda biće potrebno minimalno dvije godine.
NN: Radnicima Rafinerije nedavno ste isplatili zaostale plate. Da li od sada mogu očekivati redovne plate i kakav je vaš stav povodom njihovih zahtjeva za povećanje primanja?
LITVINENKO: Novi vlasnici su kao prvenstveni zadatak postavili redovnu isplatu plata radnicima, dok se odluka o povećanju plata može donijeti samo ako za to ima opravdanog razloga. Sindikat Rafinerije mi je već organizovao sastanak sa radnicima koji su me odmah pitali kada će im biti povećane plate. Odgovorio samo da je to moguće samo kada Rafinerija počne poslovati sa dobiti.
Niče ruska četvrt
NN: Koliko će Rusa raditi u Rafineriji i da li će živjeti u Bosanskom Brodu?
LITVINENKO: Sigurno je da će oni koji će doći iz Rusije zbog posla ovdje i živjeti. Prva grupa koju čini 25 stručnjaka doći će krajem februara ili početkom marta, s tim da će se vremenom njihov broj povećavati. To ne znači da mi nemamo povjerenja u stručnjake iz RS, već samo to da ruska ekipa ima ogromno iskustvo u radu na sličnim projektima. Svi stručnjaci iz Rusije će živjeti u iznajmljenim kućama i stanovima sve dok ne izgradimo malo naselje na jednoj lokaciji na periferiji Broda, površine 22 hektara.
Sastanak s Ubiparipom
Aleksandar Litvinenko juče je u Banjaluci razgovarao s ministrom privrede, energetike i razvoja RS Rajkom Ubiparipom, kog je upoznao s isplatom zaostalih plata radnicima Rafinerije i početku remonta.
Ubiparip je, kako je saopšteno iz tog ministarstva, izrazio nadu da će menadžment Rafinerije ispuniti predviđenu dinamiku remonta postrojenja, te da će početkom proizvodnje, koja kreće u junu, znatno popraviti spoljnotrgovinski bilans RS.Izvor:Nezavisne n.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!