Capital.ba

Alamo vratio pezetu, Bristol uvodi “bristolsku funtu”!

20.08.2012. / 12:54

ALOMO/BRISTOL, U pokušaju da spriječe sve veće štete od nastavka finansijske krize u EU, vlasti španskog gradića Alamo odlučile su da vrate u opticaj pezetu, špansku valutu prije uvođenja evra!

U opticaju je ostao i evro, pa u ovom gradiću može da se plaća u obje valute.

Finansijski stručnjaci smatraju da je, bez obzira na to što je Španija prešla na evro prije 13 godina, kod građana sačuvalo još oko 300 milijardi pezeta, odnosno, oko dvije milijade evra.

Neki su odlučili da sačuvaju novac kao uspomenu na valutu koja je bila u opticaju 130 godina. Danas se ona može mijenjati za evre prema kursu 166 hiljada peseta za jedan evro.

Stručnjaci smatraju da je uvođenje pezeta povezano sa manjkom novčanih resursa i u vezi sa velikim dugovima gradova, pa čak i čitavih zemalja i sa rastom državnog duga.

Alamo nije jedini grad koji je ove nedjelje odlučio da pored opštenacionalne valute evra uvede i lokalna novčana sredstva. To je učinio i britanski Bristol.

Za razliku od gradića Alamo, gdje broj stanovnika jedva premašuje 20 hiljada, u Bristolu živi oko 500 hiljada ljudi. Osim toga, tamo evro nije u opticaju već funta, pa su zato odlučili da stvore svoju sopstvenu valutu – bristolsku funtu.

Prema mišljenju eksperata, uzrok je isti – manjak novca. Bristolske vlasti dozvolile su biznismenima da plaćaju u lokalnim funtima čak i poreze.

Za to vrijeme kriza u EU traje nesmanjenom žestinom.

Odlučivanje o članstvu Grčke u jedinstvenom valutnom prostoru je odloženo najmanje do susreta ministara finansija evrozone, zakazanog za 8. oktobar.

Grčka je praktično čitavog ljeta očekivala redovnu finansijsku pomoć.
Međutim, spasilačka tranša sve do sada nije stigla, čak se ne zna hoće li uopšte stići.

Istovremeno, uticajna analitička kompanija “RGE Monitor” prognozira novi talas evropske krize već početkom jeseni, a MMF samo potvrđuje te prognoze svojim statistikama – septembar je istorijski najnemirniji mjesec.

Upozorava se na novu krizu u odnosima EU i Grčke, ukazuje na zvaničnu molbu Vlade Španije upućenu evropskim antikriznim fondovima o pomoći te produbljivanje krize u Portugalu, kao i na politički haos u vezi sa skorim izborima u Italiji i eventualni dolazak na vlast evroskeptičara u Holandiji.

Sve to može da rezultira izlaskom iz evrozone početkom 2013. godine Grčke, a 2014. Portugala.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!