Capital.ba

Ako želimo normalan život, moramo da radimo ovdje

13.02.2020. / 9:00

RABAT, Maroko je jedna od rijetkih zemalja u kojima raste drvo argana.

Od plodova se dobija dragocjeno ulje koje je posljednjih godina postalo sve zastupljenije u kozmetičkoj, ali i prehrambenoj industriji.

“Ove plantaže su za nas jedina opcija. Ako želimo normalan život, moramo da radimo ovdje”, objašnjava Samira Čari, jedna od radnica na plantaži arganovog ulja u Maroku.

Prema predviđanjima, do 2022. godine potražnja za ovim proizvodom biće sve veća. Tako bi se samo na američko tržište moglo izvoziti oko 19.623 tone ulja vrednog 1,79 miliona dolara.

Poznatije kao marokansko ulje ili “tekuće zlato” kako ga lokalni mještani nazivaju, jedan je od glavnih sastojaka maski za kosu, kupki, karmina za usne, krema i šampona, a za proizvodnju jedne litre ovog ulja potrebno je oko 40 kilograma suvog ploda.

Na oko 300 plantaža koliko ih postoji u jugozapadnom dijelu Maroka brojne žene i dalje na tradicionalan način, tačnije ručno iz suvih plodova dobijaju ulje.

“To je mukotrpan rad. Radimo s dva kamena kojima tucamo plodove i sjedimo na podu u hladnim kućama”, dodaje Čari.

Koliko god bio težak i zahtjevan rad, ovo je i dalje jedini način postizanje emancipacije i samostalnosti među Marokankama. Iako poslodavci ženama ne ograničavaju radno vrijeme, bez obzira da li rade od jutra do večeri, mjesečno zarađuju nešto manje od 221 dolara, što je daleko ispod prosječne plate u državi, prenosi portal Novac.

“Htjela bih da pronađem drugi, bolje plaćeni posao, ali to je nemoguće. Na drugim poslovima radni uslovi su i gori. Jednostavno rečeno, nemamo drugog izbora”, ističe 37-godišnja Čari.

“Ovo je problem o kome mora da se priča”

Do prije nekoliko godina, žene su ovo ulje proizvodile kod kuće nakon čega bi dobijeni proizvod muškarci prodavali na obližnjim pijacama, a potom bi sav dobijeni novac zadržali za sebe.

“Svima je jasno da se radi o fizički zahtjevnom i slabo plaćenom poslu, ali ovaj sistem je i dalje bolji od prethodnog. Na ovaj način žene su konačno dobile priliku za sopstvenu zaradou koja je prije bila nezamisliva”, pojašnjava Amina Bouna, bivša upravnica jedne farme.

Kako navodi Bi-Bi-Si, uz niske plate i neznatne naknade za penziju i zdravstveno osiguranje u posljednje vrijeme pojavio se još jedan problem.

Sve veći broj vlasnika plantaža uprkos sve višim otkupnim cijenama proizvoda, radnicama ne želi da poveća plate. Umjesto toga, višak sredstava ulažu u turizam.

Naime, vozačima autobusa i taksija farmeri isplaćuju velike naknade kako bi dovozili turiste na njihove plantaže. Nakon dolaska, uz naknadu, posjetioci imaju priliku da obiđu posjed, ali i da kupe ulje na licu mjesta.

O problemima Marokanki progovorila je profesorka hemije na univerzitetu u Rabatu Zubida Čaruf koja ističe kako će ovaj problem moći da se riješi tek u trenutku kada zbog sve veće tražnje za arganovim uljem i njegova proizvodnja postane gorući problem koji će se negativno odraziti i na industrije koje ga otkupljuju.

“Ovo je problem o kome mora da se priča, ali bez jačih pritisaka javnosti, on će i dalje postojati kao pojava koja je skrivena daleko od ostatka svijeta”, zaključila je ona.  Novac.hr/Jutarnji.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!