Capital.ba

Akcije na dvonedjeljnom maksimumu, dolar blago oslabio

28.11.2008. / 6:00

 LONDON, NJUJORK,  Očekivanja da će vlada SAD pomoći nacionalnoj autoindustriji da izađe iz kolapsnog stanja i  agresivno uvećanje kineskih kamata juče su podstakli rast cijena akcija na globalnim berzama do dvonedjeljnog maksimuma.
 Berzanske pozicije dolara su, istovremeno, zbog ovonedjeljnih loših  pokazatelja o kretanjima u privredi SAD, blago pogoršane, što je uticalo da američka valuta izgubi nešto od pređašnje vrijednosti prema dva osnovna takmaca – evru i jenu.
 Tržišni analitičari su, imajući u vidu da američke efektne berze neće raditi zbog nacionalnog praznika, Dana zahvalnosti, pažnju usmjerili na Evropu i Aziju, gdje su glavni indikatori kretanja cijena akcija solidno napredovali.
 Panevropski indeks FTSEurofirst 300, koji “odslikava” kretanje cijena akcija najboljih kontinetlanih kompanija, uvećan je 2,4 odsto, dok su nacionalni indikatori – britanski FTSE 100 i njemački DAX – porasli za dva i 2,6 procenata.
 Akcije viđenijih evropskih banaka, koje su prethodnih nekoliko dana uglavnom bile glavne “zrtve” negativne berzanske klime, juče su snažno napredovale i uvećene su između pet i 11 odsto.
 Najvažniji japanski indeks akcija – Nikei – bio je u dvoprocetnom skoku, dok je azijski regionalni indikator napredovao nešto više – za 2,2 procenta.
 Na deviznim berzama dolar se drugi dan za redom “okliznuo”, jer je, sudeći prema izvještaju agencije Rojters sa londonske devizne berze, oslabio prema većini glavnih takmaca, a takođe i u odnosu na korpu od šest valuta zemalja glavnih američkih trgovinskih partnera.
 Pad kursa dolara je, doduše, bio minimalan – u rasponu od 0,2 do 0,4 odsto – a američka valuta je razmjenjivana tokom podnevne trgovine na londonskoj berzi po kursu od približno 1,29 za evro, 95,30 jena, 1,5417 za funtu sterlinga i 1,1986 švajcarskih franaka. 
 Dugoročnije gledano dolar se, međutim, može i dalje smatrati za sigurnije pribježište od drugih jakih valuta, ali je potkraj prošle i tokom ove sedmice bio “u defanzivi” jer su loše ekonomske statistike iz SAD uticale na takav obrt, ocjenio je analitičar Mitul Kotecha.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!