Capital.ba

Advokati u Srpskoj pokušavaju ostati van fiskalizacije

08.02.2022. / 15:16

BANJALUKA – Advokati u Republici Srpskoj sa velikom pažnjom prate današnje zasijedanje Narodne skupštine Republike Srpske na čijem je dnevnom redu Prijedlog zakona o fiskalizaciji RS kojim je obuhvaćena i njihova djelatnost.

Imenik advokata Advokatske komore RS

FOTO: Agencije

Prema saznanjima CAPITAL-a oni će preko amandmana, koji će se pojaviti u toku rasprave, tražiti da budu izuzeti iz primjene zakona.

Iako je zakonom definisano da Vlada Republike Srpske podzakonskim aktima može naknadno iz fiskalizacije izuzeti određene djelatnosti, advokati smatraju kako su to akti niže zakonske snage, pa insistiraju na amandmanu koji bi odmah po usvajanju postao dio zakona.

U Advokatskoj komori Republike Srpske smatraju kako bi fiskalizacija advokature bila još jedan udar za tu struku. Takođe, ocjenjuju kako je ona u ovoj branši skoro neprovodiva.

Zakonom je  fiskalizacija zamišljena na način da se već prvom radnjom u postupku ispostavlja faktura, iako se često ne može predvidjeti koliko će postupak uopšte trajati. Stranka i advokat račune svode najčešće kada se donese pravosnažna i izvršna sudska presuda. Tek tada advokat može znati kolika je njegova zarada”, kaže predsjednik Komore Dalibor Mrša.

Kao primjer on navodi parnične sporove gdje se po Zakonu o parničnom postupku vrijednost spora odmah određuje orijentaciono.

Međutim, u procjenjivim stvarima, tamo gdje će biti vještačenje ekonomske struke tužbeni zahtjev ne mora da ima veze sa početnom vrijednošću spora. Od uspijeha u sporu zavisi koliko će vam sud odrediti troškova koji vam pripadaju”, kaže Mrša.

Veliki problemi bi, prema njegovoj ocjeni, bili i u krivičnim postupcima, gdje se advokati angažuju po službenoj dužnosti i gdje tek nakon okončanja postupka vijeće donosi odluku o troškovima, gdje niko ne može da garantuje kada će doći do isplate.

Obaveza bi trebala nastati tek kada dođe do isplate. Međutim, ako bi se striktno tumačio zakona, faktura bi se trebala ispostaviti odmah na pretresu”, zaključuje Mrša.

CAPITAL: D. Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Advokati u Srpskoj pokušavaju ostati van fiskalizacije

    1. konstruktivni prijedlozi

      Ukinite sudove!
      Cemu sluze ionako?
      Dajte sve nadleznosti notarima i raznoraznim upravnim organizacijama i agencijama!
      Sve cemo se dogovarati najbolje u kafani – medijacija u praksi i teoriji! Samo notar nek ispecatira i eto ga!
      Privredni sudovi ne rade nikakve bitne privredne sporove sto zbog korupcije sto zbog toga da privrede i nema, osnovni sudovi razvode brakove i pokojeg pijanog vozaca kazne, okruzni pokoju presudu vrati na pocetno postupanje a vrhovni sud sluzi kao zadnja instanca da se presuda kupi. Ustavni sud ionako nije dio sudskog sistema vec sluzi za potvrdjivanje zakonitosti losih zakona. Tuzilastva necemo pominjati.

    2. David

      Advokati najbogatiji ljudi u BiH. Najmanje truda na poslu a laka para.

    3. Dragan

      Proučio sam Prijedlog zakona i iskreno da vam kažem bit će haos. Ukratko, sve dosadašnje fiskalne kase (i printere) možete da bacite. Ako je stari sistem sa ovlaštenim proizvođačima/servisima/serviserima bio komplikovan, onda je ovaj komplikovaniji za red veličine. Uvodi se operator sistema (uz to se lažno tvrdi da ga ima Hrvatska, nema) koji mora imati poslovnice gdje god Poreska ima centre. Koliko firmi to može ispuniti? Svaki softver za izdavanje računa (POS) mora na odobrenje u Poresku, a sistem smije ugraditi samo neko od Operatora sistema. Svaki obveznik mora imati internet. Podaci o poslovnim prostorima i radnicima i radnom vremenu se takođe prenose u Poresku.
      Navodno će troškove snositi država, ali ne kažu u kojoj visini i koje. Znači, računajte ovako minimalno: 400 KM printer koji može štampati QR kod, 300-1500 POS softver (plus mjesečno održavanje), 300-500 polovan računar i koliko već treba da uvedete internet ako ga nemate.
      Još ćemo mi “plakati” za starim fiskalnim sistemom. Srećno svima

    4. Dragan

      Riješiti kao što je to u Hrvatskoj. Ako primaš gotovinu onda ti treba fiskalna kasa. U momentu prijema gotovine izdaješ račun. Ako radiš samo virmanski onda ti ne treba fiskalna kasa i stvar riješena. Notari imaju fiskalne kase još od 2009.-e i nikakvih problema nema.