Capital.ba

Zbog novog pravilnika Fond PIO zatrpan zahtjevima

12.05.2022. / 14:10

BANJALUKA – Broj podnesenih zahtjeva za ocjenu radne sposobnosti u vezi sa rješavanjem zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku penziju naglo se povećao martu i aprilu ove godine, saopšteno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) RS.

“U prilog tome idu činjenice da smo u prva dva mjeseca ove godine zaprimili 46 ili 7,25 odsto zahtjeva više, a u martu i aprilu 1.174 ili 39,44 odsto više u odnosu na isti period prošle godine. Situacija u maju je još drastičnija, tako je u prvih 10 dana ovog mjeseca zaprimljeno 170 ili 62,94 odsto više nego u istom periodu prošle godine, rekli su iz Fonda PIO.

U periodu 1. januara do 10. maja zaprimljeno je ukupno 1.976 zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku penziju što je za 616 zahtjeva ili 31,17 odsto više nego u istom razdoblju 2021. godine, naveli su iz Fonda PIO.

Ističu da to predstavlja svojevrstan presedan, ali i teškoću u radu Fondu PIO, kao nadležnom organu za rješavanje zahtjeva za invalidsku penziju.

Ističu da je novim Pravilnikom o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, koji je stupio na snagu početkom marta, znatno oštrije nego do sada, posebno odredbama člana 13, propisano da je “prvostepena komisija za ocjenu privremene nesposobnosti za rad dužna da predloži ovlašćenom doktoru porodične medicine da osiguranika prije isteka šest mjeseci neprekidne privremene nesposobnosti za rad, osim u slučaju da je uzrok privremene nesposobnosti za rad medicinsko stanje povezano sa trudnoćom, uputi da sa potrebnom medicinskom dokumentacijom podnese zahtjev nadležnoj ustanovi za penzijsko i invalidsko osiguranje radi ocjene radne sposobnosti”.

“Praktično to znači i podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku penziju, nakon čega slijedi ocjena radne sposobnosti od strane organa vještašenja Fonda PIO. Tako se norma iz navedenog pravilnika, kao pravnog propisa, dobrim dijelom pretvorila u formalnost, po kojoj se za svako bolovanje prije isteka šest mjeseci zahtijeva i ocjena radne sposobnosti, što nije odraz realnog stanja u kome se zahtjev za ocjenu radne sposobnosti podnosi samo u stanju kada kod osiguranika postoje jasne indikacije o postojanju invalidnosti – gubitku radne sposobnosti, a ne da svaki osiguranik koji je na bolovanju prije isteka šest mjeseci bolovanja automatski biva upućen Fondu PIO za ocjenu radne posobnosti, što ne odgovara stvarnosti i činjeničnom stanju”, navode iz Fonda.

Da se to pretvorilo u formalizam potkrijepljuju činjenicama “da je prvostepena komisija za ocjenu privremene nesposobnosti za rad preko porodičnih ljekara ne mali broj osiguranika uputila na ocjenu radne sposobnosti kojima je već ranije zakazan hirurški zahvat, snimanje magnetnom rezonancom, hemioterapija, rehabilitacija nakon hirurškog zahvata i slično.”

“Jasno je da se ovdje postavlja pitanje svrsishodnosti i opravdanosti ocjene radne sposobnosti prije izvršenog hirurškog zahvata, postoperatvnog toka, rehabilitacije, snimanja koja u veoma značajnoj mjeri utiču na donošenje nalaza, ocjene i mišljenja o radnoj sposobnosti. Ovakakv formalizam pored toga što od Fonda iziskuje značajna plaćanja prvostepenoj komisiji za ocjenu privremene nesposobnosti za rad, značajno je ugrozilo potpunu ažurnost i ekspeditivnost u ocjeni radne sposobosti u roku 30 dana od dana prijema zahtjeva, što u narednom periodu sa raspoloživim brojem ljekara vještaka, jednostavno teško da će moći biti ostvareno”, stoji u saopštenju.

Iz Fond-a PIO poručuju da su preduzeli sve mjere da osiguranici ne bi bespotrebno trpjeli i da će učiniti sve da u zakonom ostavljenom roku izvrše ocjenu radne sposobnosti.

Prema zvaničnim podacima, veliki broj osiguranika koristi bolovanje, te je tako u 2021. godini po tom osnovu sa posla odsustvovalo prosječno 22.718 osiguranika. Početkom ove godine taj broj se popeo na 27.297 osiguranika prosječno na mjesečnom nivou.

“Pozivamo nadležne organe prvostepene komisije za ocjenu privremene nesposobnosti za rad i ljekare porodične medicine da strogo primjenjuju Uredbu o medicinskom vještačenju čija primjena ima primat u odnosu na bilo koji pravilnik i u tom slučaju sigurno je, neće doći do ovakve neželjene situacije kakva je trenutno”, naveli su iz Fonda PIO. Nezavisne

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!