Capital.ba

MUP RS pokrenuo istragu slovenačkih firmi u Banjaluci

28.05.2020. / 13:37

BANJALUKA – Nakon što je Poreska uprava Slovenije pokrenula istragu poslovanja fantomskih preduzeća koja su njeni državljani osnovali u Banjaluci, priča portala CAPITAL privukla je pažnju i nadležnih institucija u Republici Srpskoj.

MUP

Naime, kako je za naš portal potvrđeno iz Policijske uprave Banjaluka, banjalučka policija istražuje informacije.

Policijski službenici Policijske uprave Banja Luka, već preduzimaju određene operativno – taktičke mjere i radnje u vezi vaših navoda.  O svemu učinjenom javnost će biti blagovremeno obavještena”, poručili su iz ove Policijske uprave.

U Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka kažu da se oni uključuju u istragu kad postoji saznanje da je počinjeno neko krivično djelo.

Ovo Tužilaštvo je do sada u više navrata pokretalo istragu na osnovu medijskih tekstova, što će činiti i u buduće kada iz tih tekstova budu proizilazili osnovi sumnje da je počinjeno neko krivično djelo”, poručili su oni.

Poreska uprava: Srpska je primamljiva za firme

U Poreskoj upravi Republike Srpske za sada ne otkrivaju da li će djelovati, te poručuju kako oni kontrolišu plaćajne poreskih obaveza, bez obzira ko je osnovao preduzeće.

Smatraju da je ova pojava rezultat konkurentnosti poreskog sistema u RS i niskih poreskih stopa, koje su među najnižim u Evropi, zbog čega je Srpska za mnoge primamljivo mjesto za započinjanje biznisa.

Prema njihovim riječima, još je rano za donošenje bilo kakvih zaključaka.

Pošto je većina poreskih obveznika koje pominjete osnovana u prošloj i početkom ove godine, obaveza podnošenja godišnjih poreskih prijava je bila 31. mart 2020., ali je taj rok pomjeren na 30. april, dok su rokovi za plaćanje poreskih obaveza pomjereni na 30. juni, a sve zbog pandemije korona virusa. S tim u vezi, još uvijek ne raspolažemo podacima o poslovanju tih firmi u prošloj godini, a informacije kojim raspolažemo pokazuju da se ti poreski obveznici pretežno bave djelatnostima posredovanja u trgovini, PR-om, savjetovanjem, računarskim programiranjem i drugim djelatnostima”, kazali su iz Poreske uprave Srpske.

Napominju da sa Poreskom upravom Slovenije ostvaruju međusobnu razmjenu podataka, koja se pretežno odnosi na izbjegavanje dvostrukog oporezivanja.

U komentaru na naša pitanja, Ministarstvo privrede i preduzetništva Srpske poručuju da su svi investitori dobro došli, ukoliko posluju u skladu sa zakonima i propisima.

Republici Srpskoj su potrebna strana ulaganja i koristimo sve raspoložive kapacitete za privlačenje stranih ulaganja, a posebno onih koji utiču na naučno-tehnološki razvoj, zapošljavanje posebno mladih i podstiču izvoz. Ukoliko postoji određena sumnja u zakonitost rada pojedinog privrednog subjekta, institucije u sistemu, u sklopu svojih nadležnosti, istražuju i utvrđuju navodne inkrimisane radnje”, saopštili su iz ministarstva.

Fantomsko poslovanje

Podsjećamo, kako je CAPITAL nedavno objelodanio, državljani Slovenije su u protekle dvije godine u Banjaluci otvorili preko 200 fantomskih preduzeća sa ciljem da preko Srpske izbjegnu plaćanje visokih poreza u Sloveniji i tako sačuvaju novac.

Preduzeća nemaju broj telefona, elektronsku poštu, a na adresama na kojima su registrovana ne postoje njihova predstavništva ni kancelarije što ukazuje na to kakve su njihove poslovne ambicije.

Pri registraciji  je u većini slučajeva posredovao Rok Snežič, kontroverzni slovenački biznismen i savjetnik Janeza Janše, premijera Slovenije.

Nakon našeg teksta, istragu je otvorila Poreska uprava Slovenije

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: MUP RS pokrenuo istragu slovenačkih firmi u Banjaluci

    1. U3PM

      Ovi su mila majka u odnosu na pranje novca koji se u režiji naših vrhunskih političara vrši preko poslovnih banaka. Na način da svi dijele proviziju za pranje novca (mafije, kriminalaca, političara..) koja se kreće i do 30%.
      Propise o sprečavanu pranja novca niko ne benda ni za suvu šljivu Kao da ne postoje.
      A onda vidimo da naš jajni i bajni MUP ganja tamo neke sitne prestupnike da bi mogli da prikažu da su ispunili normu.
      Previše providno.

      • Marko

        A sta ti je ovde pranje novca? Ovo je isto kao kada bi Djokovica optuzio zasto drzi pare u Monaku.

        • U3PM

          Sa Djokovićem nije isto. Djoković je istovremeno i državljanin Monaka

      • Doktor

        Iskompleksirani vozacu spejs-satla, koliko citam ovdje nije rijec o pranju novca. Ovdje je rijec o izbjegavanju placanja poreza ka Sloveniji. Ajd malo u kladionicu, tamo si sve i naucio

      • Ministar

        Po tvom komentaru moze se zakljuciti da si prosjecni stanovnik bih koji samo pljuje po svima a ne barata osnovnim pojmovima. Kazete pranje para kada neko namjesti tender, pranje para kada neko ne placa porez, pranje novca poslovanje u stranoj zemlji, povrat pdv-a na platu i slicne gluposti. Porez na dodatnu vrijednost(pdv) se placa pri placanju roba i usluga i nema veze sa platom. Na platu se placa porez na platu i doprinosi a ne pdv. Namjesteni tenderi nemaju veze sa pranjem novca jer je to prihod od javnog novca koji je najcistiji moguci novac. Namjesteni tenderi su klasicna kradja a ne pranje novca. Kada neko pokusa da sakrije svoje poreske obaveze koje je duzan platiti to se zove utaja poreza a ne pranje novca. Poslovanje u Republici Srpskoj, koje je ovde tema nema veze sa pranjem novca. Pranje novca je operacija kojom se novac stecen kriminalnom radnjom pusta u legalne tokove, sa jedinim ciljem da taj kriminalom zaradjen novac dobije izgled legalno zaradjenog novca pred istraznim i poreskim institucijama. Npr. novac zaradjen prodajom droge uloze u izgradnju stanova ali ga ne prijave u knjigama nego ga izvodjacima daju u kesu. Taj novac drzava ne vidi tj. za drzavu taj novac ne postoji. Oni taj novac povrate prodajom stanova tj. novac dobijen od prodaje stanova uredno prijave poreskim organima.

        Ako su informacije u tekstu tacne, ovo nema veze sa pranjem novca. Rijec je o tome da preduzeca placaju poreze u zemlji u kojoj su im registrovane centrale. Posto je porez manji u Republici Srpskoj, Slovencu je jednostavno da firmu preseli u Banja Luku i placanjem poreza ovde plati manji iznos poreza nego sto bi platio u Sloveniji. On i dalje prihod(zaradu) ostvaruje sirom eu ali njegova firma je zvanicno firma iz Banja Luke. Prihodi i zarada ovih firmi su uredno prikazani poreskoj upravi Republike Srpske i na njih placaju poreze. Prema tome nema nikakve potrebe za pranjem novca. Sve je legalno. Nema krsenja zakona. To sto je Slovenija nezasita u poreskom uzimanju pa je time otjerala neke centrale firmi ne znaci da je uradjeno nesto mimo zakona. Firme samo gledaju gdje im vise odgovara imati registrovanu centralu. Ovo samo moze da znaci da Slovenija ima losu poresku politiku a mi manje losu.

        • Petar

          Ministre, veoma dobro sazeta sustina! Ne znam sta ima uopste tu sta proganjati policija, umjesto da bi bili srecni da konacno neki poceli dolaziti otvarati firme. Nisu u pitanju samo direktni porezi koje dobije RS, nego zbog toga zarade i npr racunovodje, turizam (smjestaj, ugostiteljstvo…), banke, a ljudi potrose i na drugim stvarima, kad dolaze (gorivo, cigare, roba siroke potrosnje)…

        • U3PM

          Odgovor za Marka, Doktora i Ministra
          Pošto ni jedan od vas nije shvatio moju poruku, zaključujem da ste jedna osoba za tri Nika.
          Ja ne govorim o slovenačkoj fantomskim firmama u RS, nego o nečem što je “gore od toga”. O “pranju novca”.
          Znači, ne o izbjegavanju plaćanja poreza u Sloveniji.
          Pošto, a da biste to razumili, očigledno moram da vam to i nacrtam. Ponoviću : Gore od izbjegavanja plaćanja poreza, o kome članak govori, je tolerisanje (učestvovanje) pranja novca u RS od strane vodećih političara.
          Jele sada nešto kasnije.
          Početnici…

    2. Paolo Kueljo

      Tovilovicu, nama su izgleda veci problem ovi koji donose svoj novac i placaju porez za isti nego ovi koji iznose nas novac, prvo iz budzeta, a nakon toga iz drzave???? Mislis da na niti jedan nacin porez, kojeg placaju ovdje, nema uticaj direktno na tvoj zivot!?? Uglavnom sa tobom i tvojim istrazivacim novinarstvom nam ne gine duplo golo. Ove koje bi trebalo da raskrinkavas njih prikrivas a ove koje bi trebao prikrivati ti raskrinkavas! :D :D Ne znam kako nazvati nagradu koju tebi treba dodijeliti.

      • Stole

        Baš tako, da barem ima više takvih firmi kod nas, milioni na osnovu poreza na dohodak/dobit, republičkih i komunalnih taksi, pa čak i doprinosa, a ni kiseonik nam nisu trošili. Zamisli 1000 takvih i od svake po 15-20 hiljada godišnje… Mi bi ovdje trebali ganjati firme koje sumnjivim kanalima šalju novac IZ Republike Srpske u druge zemlje.