Capital.ba

10 najplaćenijih zanimanja u Srbiji

01.05.2017. / 12:14

BEOGRAD, Republički zavod za statistiku Srbije objavio je podatke o prosječnim platama za mart mjesec po privrednim djelatnostima u Srbiji.

Ovo su top 10 najvećih martovskih prosječnih zarada u Srbiji po djelatnostima u privredi:

  1. Poslovi u oblasti informisanja i komunikacija generalno su dobro plaćeni, a najplaćeniji su oni koji se u tom sektoru bave računarskim programiranjem i konsultantskim djelatnostima. U martu ove godine na tim pozicijama prosječna neto zarada (zarada koja lježe na račun, ne računajući poreze i doprinose) je iznosila čak 176.335 dinara, što je oko 3,7 odsto više od republičkog prosjeka.

Zanimanja: Programer (različiti programski jezici) IT menadžer, team lider, CTO (glavni tehnički direktor)

  1. Poznato je da su plate pilota svuda u svijetu, pa i u Srbiji, za veliku većinu građana abnormalne i da prelaze nekoliko hiljada evra. Vjerovatno se i zbog njihovih zarada, oblast vazdušnog saobraćaja izdigla po visini plata. Prema podacima RZS, u tom sektoru u martu su prosječna primanja iznosila 162.468 dinara.

Zanimanja: Pilot, stjuard/stjuardesa, avio-tehničar

  1. Na cijeni su i oni koji se bave organizovanjem i sprovođenjem reklamnih kampanja. Tako je u oblasti reklamiranja i istraživanja tržišta zabeležna prosečna zarada od 131.447 dinara.

Zanimanja: marketing menadžer, account menadžer, media buyer, digital marketing menadžer

  1. Mada je utisak da se nauka u Srbiji ne cijeni dovoljno, pojedini poslovi iz naučnog sektora tržište i te kako cijeni. Zvanična statistika kaže da plata u prosjeku u upravljačkoj djelatnosti i savjetovanju (oblast stručne, naučne i tehničke djelatnosti) iznosi 127.618 dinara.

Zanimanja: Diplomirani inženjer, naučni saradnik, menadžer

  1. Visoke plate zabilježene su i u duvanskoj industriji, što ne čudi, s obzirom da u Srbiji posluju tri najveća svjetska prozvođača cigareta. Prema podacima RZS, oni koji su zaposleni u sektoru proizvodnje duvanskih proizvoda u prosjeku zarađuju 126.940 dinara.
  2. Ne računajući rudare, koji su nerijetko na minimalcima, u oblasti rudarstva se takođe može lijepo zaraditi. Oni koji se bave uslužnom djelatnosti u rudarstvu (usluge kod istraživanja mineralnih sirovina od prospekcije do detaljnih istraživanja ležišta i slično) u martu su primili prosječnu platu u iznosu od 113.592 dinara.
  3. Među prvih 10 martovskih zarada su i plate zaposlenih u sektoru eksploatacije nafte i prirodnog gasa. Prema zvaničnim podacima, u toj delatnosti u prosjeku se zarađuje 102.259 dinara.
  4. Kao i na zapadnim tržištima, i u Srbiji su zarade u finansijskom sektoru znatno više od prosjeka u odnosu na većinu drugih delatnosti. Ipak, najviše se zarađuje u oblasti finansijskih usluga (osim osiguranja i penzionih fondova), odnosno najveće plate imaju oni koji se bave pribavljanjem i redistribucijom finansijskih sredstava i oni su u martu primili u prosjeku 100.892 dinara.

Zanimanja: finansijski savetnik, finansijski analitičar, matematičar, statističar

  1. Među najvećim zaradama su i one koje primaju zaposleni u sektoru proizvodnje koksa i derivata nafte, odnosno oni koji se bave preradom nafte i sirovog uglja.
  2. Zvanična statistika je pokazala da visoke zarade, dva puta veće od republičkog prosjeka, primaju oni koji se bave programskim aktivnostima i emitovanjem, odnosno koji su angažovani na radijskom i televizijskom zabavnom programu i vijestima. RZS je utvrdio da je njihova prosječna plata u martu iznosila 96.351 dinara.

Zanimanja: Producent, urednik, novinar, realizator

Od januara ove godine minimalna mjesečna zarada u Srbiji iznosi 22.620 dinara. Ipak, poznato je da je isplaćivanje plata ispod propisanog minimuma kod nas nerijetka pojava.

To je donekle potvrdila i zvanična statistika, po kojoj zaposleni u djelatnosti putničkih agencija, tur-operatora i rezevracije u prosjeku su u martu zaradili 21.746 dinara, što znači da je mnogima u tom sektoru plata ispod zakonom određenog minimalca.

Najniže zarade u martu su primili radnici u kinematografskoj, televizijskoj i muzičkoj produkciji (23.686 dinara), oni koji su angažovani na iznajmljivanju i lizingu (23.693 dinara) i na popravci računara i drugih predmeta.

Niske plate imaju zaposleni u sektoru prerade drveta i prozvodnje od drveta, osim namještaja (27.118 dinara) i oblasti proizvodnje kože i i predmeta od kože (30.520 dinara).    Blic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!