Capital.ba

Kineska kompanija kupila smederevsku Željezaru

05.04.2016. / 18:00

zsBEOGRAD, Finansijska ponuda kineske kompanije “Hestil” (ranije englesko ime: Hbis) za kupovinu Željezare je prihvaćena.

Kupac će ponuditi posao svima koji su trenutno zaposleni u smederevskoj čeličani. Planirane investicije iznose 300 miliona dolara. Premijer Aleksandar Vučić poručio je da su to dobre vijesti za Železaru. I tehnička i finansijska ponuda su u skladu sa traženim uslovima na tenderu, te je Ministarstvo privrede, na prijedlog komisije, donijelo odluku kojom je kinesku kompaniju “Hestil” (ranije englesko ime: Hbis) proglasilo jedinim učesnikom za kupca Željezare. Radna grupa Vlade Srbije za privatizaciju Železare otvorila je u 11 sati finansijsku ponudu.

“U prisustvu predstavnika ‘Hestila’, Komisija je ustanovila da je ponuda podneta u skladu sa javnim pozivom i da ispunjava sve propisane uslove”, saopštilo je Ministarstvo privrede.

Vlada je na javnom pozivu tražila partnera za “Željezaru Smederevo” sa početnom cijenom oko 45 miliona i 700.000 evra. RTS je nezvanično saznao da je kupac ponudio 46 miliona evra, što je potvrdilo i Ministarstvo. “‘Hestil’ je dao obavezujuću ponudu da kupi svih 98 imovinskih cjelina za ukupnu cijenu od 46 miliona evra. Navedena obavezujuća ponuda je iznad minimalne cijene iz javnog poziva”, navodi se u saopštenju.

Ugovor o prodaji Željezare biće zaključen po pribavljanju mišljenja službe nadležne za sprečavanje pranja novca, a u skladu sa Zakonom o privatizaciji. Željezara Smederevo Povodom prihvatanja ponude kineske kompanije, premijer Aleksandar Vučić poručio je da je to dobra vijest za “Železaru Smederevo”.

Inače, Železara je pod imenom “Sartid” prodata 2003. američkom Јu-Es-Stilu za 23 miliona dolara i do početka 2012. je bila veliki izvoznik i obuhvatala do 13 odsto ukupnog izvoza Srbije. Vlada Srbije je u januaru 2012. godine otkupila Željezaru Smederevo od američkog Јu-Es-Stila za simboličan jedan dolar. Prvi tender za prodaju Željezare raspisan je aprila 2012. godine, i on je bio nesupješan, jer nije stigla nijedna obavezujuća ponuda. Drugi je raspisan u decembru 2014. i nakon neuspješnih pregovora sa američkim “Esmarkom” na tenderu za upravljanje Željezarom je pobedio HPK Inženjering, koji je u aprilu 2015. preuzeo upravljanje srpskom čeličanom na čelu sa Peterom Kamarašom i Džonom Gudišem.

Premijer Vučić ranije je izjavio da bi, ukoliko dogovor sa kineskom HBIS grupom bude zaključen u maju, rast BDP-a Srbije u 2016. mogao zahvaljujući tome da bude čak 2,5 odsto, a u 2017. više od četiri odsto.  Posao za sve radnike Željezare  “Hestil” planira da ponudi zaposlenje svim trenutno zaposlenim, oko 5.050 njih, kojima će biti omogućeno profesionalno usavršavanje i obuka. Zaposlenima će biti obezbijeđen isti nivo naknade i beneficija kao što je navedeno u postojećem kolektivnom ugovoru.

Inače, kineska kompanija “Hestil” je konglomerat i gigant svjetskih razmjera u proizvodnji čelika, koji na globalnom nivou zapošljava 120.000 radnika. Ima 70 direktnih i indirektnih kompanija van Narodne Republike Kine, u više od 30 zemalja i regiona, kao što su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Australija, Јužna Afrika, Kanada, Singapur, Švajcarska i Hongkong. Između ostalog ima i većinski udio u “Duferku”, koji ima najveću nezavisnu globalnu prodajnu mrežu u industriji čelika.

Na listi “Fortune global 500” u 2015. godini, “Hestil” je rangiran kao 239. kompanija po veličini u svijetu. Kao najveći proizvođač čelika u Kini, godišnji proizvodni kapaciteti “Hestila” iznose 50 miliona tona. Grupa posjeduje 37 visokih peći. Poslovni prihodi grupe u 2015. iznosili su 43,7 milijardi dolara u 2015. godini, a ukupna sredstva 53 milijarde dolara. Uspjeh “Hestila” se bazira i na implementaciji najnaprednijih tehnoloških rješenja i najčistijih tehnologija. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!