Capital.ba

Život mjesečno skuplji za 90 KM

04.01.2011. / 7:50

BANJALUKA, Nova poskupljenja prehrambenih namirnica i usluga u BiH opteretiće kućne budžete četvoročlanih porodica za oko 90 maraka mjesečno.
Istraživanje “Nezavisnih”, realizovano poređenjem starih i novih cjenovnika, pokazalo je da će samo desetak vrsta robe i usluga, koji su poskupjeli prethodnih sedmica, odnosno dana, u velikoj mjeri dodatno ugroziti standard bh. populacije.
Informacije sa terena i izjave potrošača pokazuju da su poskupjeli brojni prehrambeni i neprehrambeni artikli, poput brašna, šećera, ulja, hljeba, mlijeka, voća i cigareta, ali su “skočile” i cijene pojedinih režijskih troškova, kao što su grijanje, plin i pretplata na telefonski priključak.
Četvoročlanoj porodici mjesečno treba oko 60 hljebova, a pošto je veliki broj pekara svom osnovnom proizvodu povisio cijenu za 0,10 KM, dođe se do podatka da će ovo pecivo porodicu mjesečno koštati više šest maraka.
Ulje je po litru poskupjelo za oko 0,40 KM, a šećer po kilogramu za 30 feninga, tako da će samo ova dva prehrambena artikla četvoročlanaporodica sada morati platiti gotovo pet maraka više nego mjesec ranije.
Vreća brašna donedavno je koštala 14, ali je u pojednim dijelovima BiH “skočila” na 26 maraka, tako da će prosječno domaćinstvo ovaj proizvod plaćati 12 maraka više.
Svjedoci smo da je krajem prošle godine za oko 30 feninga poskupjelo i mlijeko, tako da 45 litara, koliko ovog napitka mjesečno potroši jedna porodica, sada treba izdvojiti 13 maraka više.
Nove cjenovnike počeli su primjenjivati i trgovci voćem. Narandže, na primjer, juče su koštale oko 2,50 maraka, a ranije su  mogle biti kupljene za oko 1,70. Ako se u obzir uzme da se slično dogodilo i sa ostalim vrstama voća, to znači da 15 kilograma voća u januaru košta oko 12 maraka više nego ranijih mjeseci.
Pakovanje jeftinijih cigareta 1. januara poskupjelo je za oko 30 feninga, tako da, ukoliko se u jednoj porodici dnevno potroši samo jedna kutija, to zadovoljstvo sada je skuplje za devet maraka.
U većini gradova za oko 20 odsto skuplje je i grijanje, tako da će vlasnicima dvosobnog stana, površine 75 kvadratnih metara, račun za toplotnu energiju biti veći za 22 marke.
Takođe, korisnici usluga “M:tela” od 1. januara za oko 2,50 KM skuplje plaćaju pretplatu za fiksni telefon. Više novca sada je potrebno izdvojiti i za pojedine energente, tako da, primjera radi, porodice koje žele uštedjeti na struji, mjesečno za pripremanje hrane potroše bocu plina, koja je takođe skuplja za sedam maraka.
Komentarišući novonastale cjenovnike, u resornim ministarstvima podsjećaju da je formiranje cijena slobodno. Amra Vučijak, načelnik Službe za zaštitu potrošača pri Ministarstvu trgovine FBiH, kaže da se najveći broj potrošača koji kontaktira ovu službu žali upravo na nerealne cjenovnike.
U Udruženju za zaštitu potrošača BiH ističu da su ovakvo stanje najavljivali.
“Više puta smo upozoravali javnost da će doći do divljanja cijena, ali, sve je bilo uzalud. Kako će građani s malim primanjima sada dočekivati kraj mjeseca, niko ne zna”, ističu u ovom udruženju.
Skuplja roba i usluge
•    Brašno
•    Hljeb
•    Ulje
•    Šećer
•    Mlijeko
•    Voće
•    Cigarete
•    Grijanje
•    Telefon
•    Plin
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!