Capital.ba

Žitarice bujaju, ali se voće suši

23.05.2015. / 18:13

20150522174352_306591BANJALUKA/BIJELJINA, Nakon prošlogodišnjih poplava, koje su opustošile usjeve i voćnjake, te ranijih nekoliko sezona kada su štetu nanosile suše, dobar dio bh. poljoprivrednika sada može da odahne, jer je stanje na poljoprivrednim parcelama znatno bolje.

Problema, ipak, ima i ove sezone, ali se poljoprivredni proizvođači nadaju da će ih prevazići.
Kada je riječ o ozimim žitaricama, u poprilično dobrom su stanju i obećavaju dosta solidan prinos, a i na površinama zasijanim kukuruzom slika je optimistična.

Isto tako, zasađeni usjevi, kada je u pitanju povrće, zasad se dobro razvijaju, a razloga za zadovoljstvo imaju i vinogradari, za koje je ova sezona, u poređenju s ranijim, odlična.

Ipak, voćare muči glavobolja, jer lanjske poplave još uzimaju svoj danak. Dok podvlače crtu, poljoprivrednici ocjenjuju da je ova godina znatno povoljnija za poljoprivredu, ali da ih problemi, ipak, nisu zaobišli.

Optimalan razvoj pšenice

Ozime žitarice, prije svega pšenica i ječam, prema riječima Stojana Marinkovića, predsjednika Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, dobro napreduju.

“Imali smo dosta solidnu jesen i blagu zimu, tako da su usjevi dostigli svoj optimalni nivo razvoja u proljeće. Prema onom što sada vidimo na parcelama, usjevi i pšenice i ječma su u poprilično dobrom stanju i obećavaju dosta solidan prinos”, kazao je Marinković.

Kukuruz dobro niče

Kada je riječ o kukuruzu, koji bh. poljoprivrednici masovno siju, zasad je stanje veoma dobro – dosta bolje od ranijih godina.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS, ističe da je većina poljoprivrednika posijala kukuruz, ali da je ostalo još površina koje treba da se zasiju.

“Može se reći da kukuruz dobro niče, ali još je dosta vremena i treba se vidjeti kakvo će stanje biti na kraju”, rekao je Usorac.

Mrazevi zaobišli povrće

Ova sezona je za povrtare, u poređenju s prethodnom, dosta bolja. Stručnjaci kažu da je, kada je riječ o klimatskim prilikama, stanje zadovoljavajuće.

“Nije bilo kasnih mrazova, što je jako dobro. Procjenjujem da se zasađeni usjevi, kada je u pitanju povrće, zasad dobro razvijaju i ukoliko bi u narednom periodu vremenske prilike bile povoljne, mogla bi se očekivati prosječna povrtarska godina”, naglašava Mile Dardić, profesor povrtarstva na Poljoprivrednom fakultetu Banjaluka.

Plodovi opadaju

Kada je voćarstvo u pitanju, početak godine obećavao je dobre prinose, ali su se kasnije pojavili problemi koji i te kako zadaju glavobolju voćarima.

“Posljedice prošlogodišnjih poplava i jači napad bolesti uticao je na to da se suše stabla šljive, kajsije, višnje i tako dalje. Kada je riječ o šljivi, voćari sa terena se žale i da masovno opadaju plodovi”, naglašava Nada Zavišić, šef Zavoda za voćarstvo i vinogradarstvo pri poljoprivrednom institutu RS.

Inače, na našim područjima najdominantnije voćarske kulture su šljiva i jabuka, ali ima i kruške, trešnje, višnje, kajsije, breskve i ostalih vrsta voća.

Vinogradari zadovoljni

Ako se po jutru dan poznaje, ova godina će, što se grožđa tiče, biti berićetna.

“Malo ima suše i trebalo bi kiše, ali, uglavnom, zasad sve ide onako kako treba. Možemo reći da je sve u redu. Lanjska godina bila je dosta teška, a u poređenju s njom ova je odlična. Ko je protekle godine vodio računa o lozi, ove godine nema problema. Vidjećemo kako će biti do berbe, do koje preostaje još dug period”, naglasio je Zoran Obren Vukoje, predsjednik Udruženja vinogradara i vinara Hercegovine. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Žitarice bujaju, ali se voće suši

    1. seljanoti

      ASOCIJACIJA POLJOPRIVREDNIH
      APUS

      UDRUŽENJA SEMBERIJE
      Komitska 174, 76300 Bijeljina

      STANJE USJEVA PŠENICE I KUKURUZA

      Pšenica na poljima Semberije se nalazi u fazi cvjetanja i formiranja zrna pa je u ovoj fazi neophodno tretirat funkicidima koji se upotrebljavaju za suzbijanje fusarijuma (fusaria spp.), a uz to se preporučuju i folijarna prihrana koji sadrže više mikro elemenata (Zn, Mn, S) radi boljeg kvalitetata zrna (povećanje HT, glutenina i dr.). Treba voditi raćuna, da pri pojavom kišnog perioda u zadnjoj dekadi maja treba izvršiti jos jedno tretiranje od fusarijuma.
      Trenutno stanje u kome se nalazi pšenica nije zadovoljavajuće. Treba reći, da pored redukovane obrade u jesenjom period koje nije adekvekvano uticale na isusivanje oraničnog sloja, gde je došlo do formiranje tvz. „plužnog đona“ na nekih 10-15 cm, kao posledica obilnih padavina u predhodnoj godini. Takođe, treba napomenuti i strukturu zemljišta, gde u Semberiji preovlada monmorinitski tip gline, koja usled velike vlažnost, dovodi do većeg bubrenje koloidni čestica glina i samim tim sporijeg isušivanje samog zemljišta. Uticaj blage zime se odrazilo da oranični sloj ne bude u dovoljno rasterisitom stanju, kao i nemogućnost prolaženje strnih žita kroz odredene feno faze (jarovizacije) usled nedovoljno niski temperatura.
      Takođe, uticaj proljećnih vjetrova koji su u april imali izraženo dejstvo što je u oranični sloj do 5 cm doveli do potpunog isušivanja, a padavina u tom periodu je bilo vrlo malo, što se direkno odrazilo na razvoj strnih zita. Zbog vlažne jeseni, kao i redukovane obrade, korenov sistem strnih žita nije se razvio duboko, što najveći dio korenovog sistema formiran na dubini od 5-10 cm i u periodu intezivnog rasta nije imao dovoljne količine vode.
      Zbog toga se može očekivati prinos koji prosečan u Semberiji tj. negde oko 4,5 tona po hektaru. Ako se pri tome, uzme da nije na velikom broj parcela urađene sve agrotehničke mjere zbog nedostatka finansijskih srestava taj prinos bi bio zadovoljavajući u ovakvoj godini.

      KUKURUZ

      Na određenim parcelama došlo je do pojave ljubičaste listova kukuruza.
      Usled odbranbeno mehanizma biljaka na nepovoljne uslove sredina (stres) ispoljava se pojava ljubičaste listova. Pojava antocijana kao odbranbeni mehanizam kod kukuruza u ovoj fazi, najčešće se ispoljava usled velikih kolebanja (oscilacije) u temperaturi, kao i prekomernata upotreba herbicida u zastiti od korova. Kukuruz spada u termofilna biljka, gde raste i razvija se na temperaturi iznad 10 stepeni. U ovim feno fazama kukuruza tj. fazi 2-4 lista, neme nikakve direktne štete na prinos. Za prinos su najznačajnije kasnije feno faze kroz koji kukuruz prolazi, tj. listovi koji se formirju iznad prvog klipa koji direktno utiču na procese fotosinteze i koji određuju prinos.