Capital.ba

Žene u Srbiji odvažnije u pokretanju sopstvenog biznisa

17.02.2013. / 12:40

zene u biznisuBEOGRAD,  U Srbiji od ukupnog broja malih i srednjih preduzeća, 26 odsto čine “ženska preduzeća“, po čemu Srbija ne zaostaje mnogo za evropskim zemaljama.

Predsjednica Udruženja poslovnih žena Srbije Sanja Popović Pantić rekla je Tanjugu da se za pokretanje sopstvenog biznisa najčešće odlučuju žene srednje životne dobi i srednjeg školskog obrazovanja, a vrlo često one koje su ostale bez posla pa šansu vide u tome da se same snađu i pokrenu svoj posao.

One najčešće otvaraju manja predzeća koja imaju do pet zaposlenih, a svoje biznis sposobnosti isprobavaju uglavnom otvaranjem trgovina, radnji za lične usluge i u oblasti prerađivačke industrije.

“Smatra se da je kod nas žensko preduzetništvo uglavnom nastalo iz nužde, odnosno da sopstveni biznis žena pokreće kad ostane bez posla. Ali to nije problem samo u Srbiji već i u drugim zemljama u tranziciji kad je riječ o ženskom preduzetništvu“, rekla je Tanjugova sagovornica.

Popović Pantić je ukazala na zabrinjavajući podatak da je u Srbiji stopa gašenja ženskih preduzeća ipak velika – čak 47 odsto. Žene, recimo, najčešće otvaraju kozmetičke i frizerske salone, ali je stopa gašenja ovih preduzeća naklon nekoliko godina veoma velika.

“Najveća održivost biznisa je u sektoru ekonomije znanja, konsaltinga, informacionih tehnologija, odnosno u sektorima koji zahtijevaju veće obrazovanje i koji su odraz savremenih trendova“, dodala je sagovornica Tanjuga.

Ona je ukazala na to da trendovi u svijetu pokazuju da se žensko preduzetništvo posmatra kao faktor ekonomskog rasta, ali da se na našim prostorima uglavnom vezuje za socijalnu kategoriju.

“Da bi žensko preduzetništvo ili preduzetništvo iz nužde postalo nešto što je faktor ekonomskog rasta, potrebno je da postoji sistemska i finansijska podrška i onda bi se od takvog preduzeća moglo očekivati da bude generator nastanka novih radnih mjesta, rasta i razvoja”, zaključila je sagovornica Tanjuga.

Zato je važno da se u većoj mjeri uključi i država koja bi pomogla takvim preduzećima da budu održiva, rekla je ona. Postoje, dodala je, određene inicijative iz Ministarstva finansija i privrede da se više pozabave programima podrške ženskom preduzetništva, pa se može s više optimizma gledati u budućnost. Govoreći o finansijskom aspektu, ona je rekla da su žene u neravnopravnijem položaju od muškaraca jer je većina nekretnina u Srbiji registrovana na njihovo ime te oni, samim tim, lakše dolaze do kredita.

“Finansijska podrška je bitna na samom početku, a poslije je važna održivost takvog biznisa jer se on nakon tri godine nalazi na velikoj prekretnici da li će opstati ili propasti“, navela je ona. Zato je važno da žene dobiju savjete i pomoć, a udruženje je jedno od mjesta gdje mogu da da obrate.

U okviru planiranih programa, od 8. marta biće pokrenut televizijski serijal „Preduzetnice pitaju“, gdje će im na pitanja koja se tiču poslovnog ambijenta odgovorati poslanici Skupštine Srbije. Biće nastavljen i projekat „Žene napreduju“ u okviru koga je predviđena podrška lokalnim udruženjima u šest regiona Srbije-Kragujevcu, Nišu, Kraljevu, Čačku, Novom Pazaru i Obrenovcu.Za te, ali i druge programe Međunarodni savez žena dodijelio je srpskom Udruženju prije dva mjeseca specijalno priznanje „Svijet različitosti 2012.“ za izuzetne rezultate i dostignuća u ekonomskom osnaživanju i edukaciji žena u oblasti preduzetništva, kao i promociji uspješnih primjera. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!