Capital.ba

Zdravstvu dogodine više od 31 milion KM

24.12.2014. / 12:44

slikacitava.phpBANJALUKA, Fond zdravstvenog osiguranja RS planira u idućoj godini veće prihode za 31 milion maraka, jer između ostalog očekuju da će biti usvojena inicijativa za uvođenje dodatnih izvora finansiranja za zdravstveni sistem od akciza na duvan i alkohol.

Prijedlog finansijskog plana Fonda zdravstva za 2015. godinu usvojio je Upravni odbor Fonda, a zatim je saglasnost na taj dokument dala i Vlada RS. Finansijskim planom za iduću godinu predviđeno je da prihodi i rashodi Fonda zdravstva iznose 665,98 miliona maraka.

U Fondu očekuju da će veće prihode ubrati i od premije za obavezno zdravstveno osiguranje od osiguranja od autoodgovornosti. Najveći dio prihoda planiran je od doprinosa za zdravstveno osiguranje.

– Od doprinosa za zdravstveno osiguranje zaposlenih planirano je oko 436 miliona, od penzionera 8,7 miliona, a od poljoprivrednika oko šest miliona maraka – istakli su u Fondu.

Kada su u pitanju rashodi, najzastupljeniji su troškovi za zdravstvenu zaštitu, koji čine 95 odsto ukupnih rashoda Fonda.

– Za primarnu zdravstvenu zaštitu planirano je oko 119 miliona KM, za usluge zdravstvene zaštite u bolnicama oko 243,7 miliona, a za lijekove na recept 67 miliona KM. Za citostatike je planirano 14 miliona, za lijekove za specifična oboljenja i biološke citostatike 19 miliona, dok je za ortopedska i druga pomagala u planu osam miliona KM – rekli su u Fondu.

Manji troškovi predviđeni su za liječenje izvan RS, s obzirom na to da je povećan broj usluga koje pružaju domaće zdravstvene ustanove.

– Manji troškovi planirani su i za refundaciju plate za vrijeme bolovanja jer je uočen trend smanjenja odsustva radnika, te za putovanja i smještaj zaposlenih i reprezentaciju – naglasili su u Fondu.

Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić rekao je da je planirano povećanje prihoda za 31 milion maraka ohrabrujuće, ali da je to ništa u poređenju sa problemima koje imaju zdravstvene ustanove, posebno kada su u pitanju dugovanja za doprinose.

– Svaki dodatni novac je dobrodošao, ali jedino pravo rješenje za Fond zdravstva i cijeli zdravstveni sistem su strože kontrole kada je riječ o uplati doprinosa. Akcenat mora biti na boljoj uplati doprinosa – istakao je Granulić.

Njegovo mišljenje dijeli i direktor Opšte bolnice u Gradišci Vlado Marjanović, koji je istakao da je ključno rješenje za zdravstvo efikasniji sistem za naplatu doprinosa.

Plan rada

Vlada RS dala je saglasnost i na godišnji plan rada Fonda zdravstvenog osiguranja. Akcenat je stavljen na kontrolu i racionalizaciju troškova.

– Akcenat će biti stavljen i na poboljšanje dostupnosti zdravstvenih usluga u okviru nadležnosti Fonda, uglavnom kroz pojednostavljenje procedura – naglasili su u Fondu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Zdravstvu dogodine više od 31 milion KM

    1. Bolesnik

      Saša, na mjestu Vam je odgovor.Fond zdravstvenog osiguranja može povećati svoj budžet, na mjesečnom nivou, samo da izjednači cijene lijekova u RS u odnosu na zemlje okruženja.
      Primjer. lijek ZILLT u Republici Srpskoj u Zvorniku košta 50 KM, pređete preko mosta 200 metara u R.Srbiju isti lijek je 19 KM.Mafiju farmaceutsku razbiti i kraj priče.

    2. Saša

      Ako se meni kao zaposlenom radniku redovno, iz bruto plate, odbija prilična suma za zdravstveno osiguranje, zašto moram platiti punu cijenu svakog lijeka, uključujući i antibiotike? Za liječenje obične upale sinusa potrošio sam oko 100 KM i pitanje je koliko ću još. Imam redovnu platu pa meni i nije toliki problem, no kako je onima koji nemaju prihode?Samo mogu umirati.