Capital.ba

Zbog krize manja potražnja nafte

11.07.2012. / 15:42

BEČ/NJUJORK, Svjetska tražnja nafte u 2012. godini, biće gotovo nepromijenjena u odnosu na ranije prognoze, dok se nešto veća potražnja očekuje tek 2013. godine.

“Usporavanje rasta zemalja članica OECD-a potiskuje tražnju nafte u tom regionu, Američka tražnja i dalje bilježi pad zbog loše ekonomske situacije što je slučaj i sa Evropskim državama, dok je Indijska tražnja smanjena zbog velikih poplava”, navodi se u mjesečnom izvještaju Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK).
U mjesečnom izvještaju OPEK-a navodi se da će svjetska tražnja nafte u 2012. godini iznositi 88,68 miliona barela dnevno, što je gotovo nepromijenjeno u odnosu na prethodne prognoze od 88,69 miliona barela dnevno, prenosi agencija AFP.

Tražnja bi u 2013. godini trebalo da poraste na 89,50 miliona barela dnevno, za 820.000 barela dnevno više nego što se očekuje u 2012. godini.

Jedini izuzetak je Japan, koji je povećao potrošnju sirove nafte i lož ulja kako bi nadoknadio manjak proizvodnje struje zbog zatvaranja nuklearnih rektora.

“Očekuje se da će se ukupan rast tražnje nafte odigrati u zemljama van OECD-a, naročito u Kini, Indiji, Bliskom istoku i Latinskoj Americi”, predviđa OPEK.

Novo poskupljenje nafte
Sirova nafta je jutros na azijskom tržištu poskupjela iznad 84 dolara za barel poslije izvještaja koji pokazuje da su zalihe te sirovine u SAD u padu drugu sedmicu zaredom, što govori o mogućem povećanju tražnje.

Američki Institut za petrolej je kasno sinoć saopštio da su zalihe sirove nafte u skladištima te zemlje prošle sedmice smanjene za 700.000 barela, dok su istovremeno zalihe benzina povećane za 2,5 miliona barela, a ostalih derivata opale za 700.000 barela. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!