Capital.ba

Zbog fiktivnih kompanija i utaje poreza BiH izgubila 1,5 milijardi KM

17.11.2008. / 19:45

SARAJEVO, Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Ilija Filipović izjavio je u Kuvajtu, na Trećoj globalnoj konferenciji parlamentaraca u borbi protiv korupcije, da je BiH, prema procjenama, “izgubila 1,5 milijardi KM zbog različitih oblika fiktivnih kompanija, koje su osnovane s ciljem utaje poreza”

Prema njegovim riječima, Odsjek Agencije za istraživanje i zaštitu /Sipa/ za sprečavanje i istraživanje krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti od početka januara do kraja septembra ove godine Tužilaštvu BiH podnio je 16 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima, što je za 33 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

“U BiH su karakteristične metodologije pranja novca i uglavnom potiču iz organizovanog kriminala, korupcije, zloupotrebe položaja i ovlaštenja, falsifikovanja službenih i drugih isprava, svih oblika prevara, poreskih utaja, upada u kompjuterske sisteme, obmane pri dobijanju kredita i kod finansijskog lizinga”, rekao je Filipović.

On je naglasio da su pranje novca i finansiranje terorizma globalni problem i zahtijevaju najodgovorniji pristup brojnih institucija.

“Sada, nakon što je BiH potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, moramo, prije svega zbog nas samih, prilagoditi naše krivično zakonodavstvo i u ovoj oblasti, ojačati državne i institucije nižih nivoa vlasti, da bismo efikasno suzbijati ovo zlo i sve druge oblike kriminala i korupcije u BiH”, zaključio je Filipović.

Kao je saopšteno iz Parlamentarne skupštine BiH, Filipović je, obraćajući se učesnicima Treće globalne konferencije parlamentaraca u borbi protiv korupcije, istakao da se u poređenju sa zemljama EU i susjednim zemljama, BiH “dosta kasno počela baviti sprečavanjem pranja novca i finansiranja terorizma”.

“Prvi zakon koji reguliše ova pitanja bio je entitetski Zakon o sprečavanju pranja novca u Federaciji BiH /FBiH/ iz 2000. godine. Drugi entitet unutar BiH, Republika Srpska, slijedila je primjer FBiH i donesen je Zakon o sprečavanju pranja novca 2002. godine, dok je država BiH usvojila isti Zakon 2003. godine”, podsjetio je Filipović.

Filipović je istakao da osnivanje Odjeljenja za finansijske istrage BiH u okviru Sipe predstavljao korak naprijed u ovoj oblasti.

Konferencija se održava u organizaciji parlamenta Kuvajta, Globalne organizacije parlamentaraca u borbi protiv korupcije i regionalne organizacije ARPAC.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!