Capital.ba

Zanatlije i dalje deficitarni

19.08.2018. / 10:50

BANJALUKA – Poslodavci u Srpskoj i dalje najviše traže zanatlije u metalskoj i građevinskoj struci. Međutim, značajan je broj onih koji odbijaju i dobro plaćene poslove, jer rade na crno, i ne žele da se odreknu pogodnosti za nezaposlene na birou.

gradjevinar zanatlija

Јedno od bijeljinskih preduzeća tražilo je od Fonda za zapošljavanje da im sa evidencije nezaposlenih upute metalskog radnika. Za pola godine, Fond je poslodavcu poslao 24 radnika sa biroa nezaposlenih.

Samo ovaj podatak ukazuje da najmanje 24-oro radnika u Bijeljini radi na crno, da se takav rad toleriše i da broj nezaposlenih sa evidencije daje iskrivljenu sliku o tržištu rada.

Ali, ako svedemo priču na korektne radnike i poslodavce, niže se lista deficitarnih zanimanja, među kojima je najviše zanatlija iz metalske i građevinske struke.

“Nama su trenutno potrebna sva zanimanja, od pomoćnih radnika do zidara, tesara, armirača… Mi što imamo radnika, to su radnici zaposleni za stalno i niko nas nije napustio. Imamo potrebu za proširenjem, ali ne možemo naći radnika”, kaže vlasnik građevinske firme “Živanović” Drago Živanović.

To su deficitarna zanimanja i u zemljama Evropske unije, gdje su radnici mnogo bolje plaćeni, pa je prekvalifikacija rješenje za većinu nezaposlenih. U Centru za obrazovanje odraslih, najveće interesovanje je za medicinskog tehničara.

“Upis je u toku cijele godine, nastava je redovna, takođe je otvoren konkurs za bravare, varioce, ekonomske tehničare i vozače motornih vozila sa državnim ispitom”, rekao je sekretar Centra za obrazovanje odraslih u Bijeljini Goran Poletan.

Deficitarni su i profesori demokratije, njemačkog, latinskog i ruskog jezika, inženjeri elektrotehnike.

U Fondu za zapošljavanje napominju da su uslovi rada i male plate kod značajnog broja privatnih poslodavaca jedan od razloga zašto su nezaposleni i dalje na birou, a poslodavci bez kvalifikovane radne snage. RTRS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!