Capital.ba

Zalihe nafte Južne Koreje najniže u četiri godine

22.11.2008. / 8:47

SEUL, Zalihe sirove nafte Južne Koreje, trećeg po veličini kupca tog energenta u Aziji, pale su u oktobru na najniži nivo još od maja 2004, pošto je pojeftinjenje “tečnog zlata” navelo prerađivače da smanje proizvodnju, pokazali su juče zvanični podaci.
  U saopštenju za štampu državne naftne kompanije “Koreja nešenel oil korporejšn” se navodi da je Južna Koreja krajem oktobra imala zalihe sirove nafte od 9,37 miliona barela, što je čak 41,4 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine, prenosi agencija Blumberg.
  Cijena nafte na berzi u Njujorku je u odnosu na rekord iz jula od 147,27 dolara za barel pala za 68 odsto, kao posljedica toga što su usporenje privrednog rasta i najgora finansijska kriza od Velike depresije smanjili tražnju goriva. Nafta bi do aprila mogla da pojeftini na samo 40 dolara za barel, saopštila je 19. novembra “Dojče banka”.
  “Rafinerije neće moći u skorije vrijeme da nadopune zalihe zbog smanjenja tražnje, hirovitih cijena nafte i rastućih troškova uvoza zbog slabljenja vona”, izjavio je analitičar firme “Koreja nešenel”, Um Kvang-jung. Vrijednost južnokorejskog vona je ove godine pala 37 odsto u odnosu na dolar.
  Uvoz nafte u oktobru je pao 8,2 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine na 70,8 miliona barela, dok je istovremeno potrošnja naftnih derivata smanjena za 8,2 odsto na 60,9 miliona barela, pokazali su najnoviji podaci za Južnu Koreju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!