Capital.ba

Za veći glasački uticaj zemalja u razvoju u MMF i Svjetske banke

06.10.2009. / 18:24

mmf1ISTAMBUL, Povećanje glasačkog udjela zemalja u razvoju u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) za pet, a u Svjetskoj banci (SB) za tri odsto biće jedna od glavnih tema dvodnevnog godišnjeg zasedanja te dvije međunarodne finansijske institucije, koje je počelo danas u Istanbulu.
Kako su prenjele agencije, ta reforma glasačkog tijela dvijeju organizacija trebalo bi da bolje odrazi sve veći značaj zemalja u razvoju u globalnoj ekonomiji.
“Ova reforma će povećati naš legitimitet”, ocjenio je u uvodnom izlaganju na skupu dirktor MMF-a Dominik Stros Kan.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik je otišao još dalje, pa je pozvao učesnike skupa da kvotu povećaju za još tri odsto, sa već usvojenih 47, na ravno 50 procenata.
“Međunarodnom sistemu je potrebna grupacija Svetske banke koja je odraz međunarodne ekonomske realnosti 21. veka”, rekao je on, dodajući da veći glas u SB treba da ima naročito Afrika.
Glavni zadatak skupa u Istanbulu je trasiranje puta za izlazak iz svjetske ekonomske krize, a učesnici sastanka, ministri finansija i guverneri centralnih banaka iz 186 zemalja, svjesni su da će zemlje u razvoju i tržista u usponu imati vodeću ulogu u povratku održivom ekonomskom rastu.
Direktor MMF Stros Kan je pozvao na svjetsku ekonomsku saradnju baziranu na naporima Grupe 20 (G20) industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa privredama u naglom usponu, kojima je, kako je rekao, već spriječen kolaps svjetske ekonomije.
“Izgleda da smo se povukli sa ivice ponora, pa iako je, kako svi znamo, još rano da proglasimo pobjedu, barem smo kročili na put oporavka”, rekao je on.
Šef MMF je, međutim, ukazao da saradnja ne smije da obuhvati samo države G20, pozvavši svih 186 prisutnih zemalja da “iskoriste priliku da zajedno oblikuju post-krizni svijet”.
Podsjetivši da članstvo MMF-a obuhvata i “države sa niskim prihodima, koje su dom milijardi ljudi koji još uvijek žive u siromaštvu, ekonomski marginalizovani”, Stros Kan je rekao da “i njihov glas mora da se čuje”.
MMF je, podsjećaju agencije, posljednjih mjeseci odobrio na desetine milijardi dolara kredita kako bi pomogao ekonomijama u krizi širom svijeta, dok je Svjetska banka povećala kreditiranje na rekordni nivo u 2009. Mnogi sada očekuju da dvije institucije pomognu oporavak svjetske ekonomije i umanje bolne socijalne posljedice krize, prije svega rastuću nezaposlenost i siromaštvo.
Dvodnevnom skupu u Istanbulu prisustvuje 13.000 ljudi, među kojima su delegati , ministri finansija, guverneri centralnih banaka, brojni finansijski stručnjaci i novinari.
U izjavi datoj pred početak skupa, Zelik je ocjenio da “globalna ekonomija još može da doživi nazadovanje, možda već 2010. godine, kada vlade planiraju da povuku veći dio ekkonomskih stimulativnih paketa”, dok je Stros Kan upozorio da ” nikako ne smije reći da je kriza prošla, dok god predstoji veliki porast broja nezaposlenih”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!