Capital.ba

Za Sloveniju dnevno treba 70, a Grčku 50 evra

03.08.2011. / 8:40

BANJALUKA, Stanovnici RS koji odluče da putuju u evropske zemlje na granici mogu da imaju problema ako nemaju “pune” novčanike, jer prema pravilima bezviznog režima, treba da posjeduju određenu sumu novca.

Najviša tarifa za jedan dan boravka je u Sloveniji i iznosi 70 evra, dok je najmanja u Finskoj, gdje je potrebno 30 evra po danu.
Za boravak u Švedskoj, Danskoj, Grčkoj i Belgiji graničari traže na uvid 50 evra za svaki dan boravka na teritoriji tih zemalja, dok je ta dnevna kvota u Italiji i Njemačkoj 45 evra. Za Holandiju su po danu potrebna 34 evra, za Španiju 64, Slovačku 56, a Francusku 62 evra.
U Ministarstvu bezbjednosti BiH ranije su isticali da će zahtjevi za pokazivanje novca na granici biti vrlo rijetki i mjeriće se u promilima u odnosu na ukupan broj prelazaka.
Ipak, pojedini turisti iz RS, ali i iz zemalja u regionu, prilikom ulaska u neke evropske zemlje doživjeli su neprijatna iskustva jer su im graničari tražili da pokažu svotu novca koju su ponijeli na put.
– Krenuli smo na odmor u Grčku, gdje su nam na granici tražili na uvid svotu novca koju posjedujemo za sedam dana boravka – kazala je jedna Banjalučanka, koja nije želela da joj pominjemo ime.
Ona je naglasila da je na odmoru bila sa suprugom i djetetom u Paraliji, ali da se neprijatno iznenadila ovom provjerom na granici, kada su je pitali da li imaju 50 evra po danu za vrijeme boravka u ovoj zemlji.
– Srećom, pa smo imali dovoljno novca, jer bi svakako bilo nezgodno da smo se morali vratiti – dodala je ova Banjalučanka.
Sedam državljana Srbije ostalo je zarobljeno na belgijskom aerodromu u stacionaru jer su pošli na put bez dovoljno novca.
Oni su u subotu, 30. jula, sletjeli na aerodrom “Brisel Šarlroa”, ali pošto nisu imali 38 evra po danu boravka, Biro za strance je odlučio da ih ne pusti u zemlju i prvim letom deportuje za Srbiju.
U većini turističkih agencija u Republici Srpskoj kažu da njihovi klijenti do sada nisu imali problema prilikom prelaska granice u zemlje gdje su krenuli na odmor.
– Na stotine stanovnika otišlo je ove godine preko naše agencije na odmor ili službeni put i niko od njih se nije žalio da je bio provjeravan na granici – istakli su u banjalučkoj turističkoj agenciji “Cepter pasport”.
Slično kažu i u turističkoj agenciji “Smiljić” u Banjaluci, gdje ističu da nisu imali pritužbi da je nekom od njihovih klijenata “pretresan” novčanik na granici.
– Niko nam se do sada nije prijavio da je morao da pokaže koliko novca nosi na odmor i mislim da se to vrlo rijetko dešava. Ipak, predostrožnosti radi mi uvijek upozorimo svoje klijente da na put ne kreću sa malo novca, kako ne bi imali problema – naglasila je radnica u ovoj turističkoj agenciji.
Potvrde
Može se desiti da graničari traže od putnika da im pokažu povratnu kartu, potvrdu o svrsi putovanja, kao i potvrdu o obezbijeđenom smještaju. Traži se i putno osiguranje, dokaz o planiranoj dužini boravka, a nerijetko i pozivno pismo ili potvrda o uplaćenom turističkom aranžmanu.

Suma potrebna za jednodnevni boravak
Zemlje          Iznos u evrima
Slovenija          70
Španija             64
Francuska         62
Slovačka           56
Švedska            50
Grčka                 50
Danska               50
Belgija              50
Italija              45
Njemačka          45
Holandija        34
Finska              30
Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Za Sloveniju dnevno treba 70, a Grčku 50 evra

    1. Vera

      Koliko je potrebno dnevno novca za Austriju? Pored toga, na koji nacin se dobijaju potvrde o o svrsi putovanja, kao i o obezbijeđenom smještaju, dokaz o planiranoj dužini boravka?
      Zahvaljujem!