Capital.ba

Za osam godina izdvojeno 156 mil. KM za socijalno zbrinjavanje radnika

13.06.2012. / 15:30

BANJALUKA, Za posljednjih osam godina Vlada Republike Srpske izdvojila je više od 156 miliona maraka za socijalno zbrinjavanje radnika koji su u procesu privatizacije, stečaja ili likvidacije preduzeća ostali bez posla.

Na taj način obezbijeđena je sigurnija egzistencija za 50 252 radnika iz mnogih propalih preduzeća u Srpskoj.

Najveći broj tih nekadašnjih radnika – čak 44 819 – ostao je bez posla zbog stečaja ili likvidacije 287 preduzeća u kojima su radili. Osim toga, zahvaljujući programu socijalnog zbrinjavanja, uplatom doprinosa, Vlada Republike Srpske omogućila je da 5 433 radnika ostvari pravo na starosnu penziju.

Zakonske pretpostavke za socijalno zbrinjavanje radnika koji u procesu privatizacije, stečaja ili likvidacije preduzeća ostanu bez posla u Republici Srpskoj stvorene su tek 2003 godine. Narodna skupština je te godine usvojila program socijalnog zbrinjavanja radnika.

Nešto kasnije usvojene su i dodatne odluke kojim su regulisani kriteriji i procedure za rješavanje velikog broja zahtjeva za uplatu doprinosa za radnike koji su ostali bez posla.

Već u startu bilo je potpuno jasno da će program socijalnog zbrinjavanja radnika bar djelimično olakšati život ljudima koji su u poodmaklim godinama ostali bez posla ne svojom krivicom. I ove brojke sa početka teksta to nedvosmisleno potvrđuju.

Tako je, na primjer, u 2011. godini Vlada Srpske izmirila preostale doprinose za 8 677 radnika iz 52 preduzeća u stečaju. Za njihovo socijalno zbrinjavanje lani je izdvojeno nešto više od 21 milion maraka.

Utisak je međutim, da su u Republici Srpskoj mnogo veće potrebe od realnih mogućnosti. Prema podacima Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite još nije obezbjeđen novac za socijalno zbrinjavanje radnika ni za sve prethodne godine.

Tako je iz 2008 godine ostalo nerješeno još 66 radnika iz deset preduzeća koja su otišla u stečaj. Za njihovo zbrinjavanje potrebno je nešto više od 120 hiljada maraka.

Ostali su neriješeni i zahtjevi 12 preduzeća koja su otišla u stečaj 2009. godine. U tim firmama radilo je 594 radnika i za njihovo socijalno zbrinjavanje potrebno je obezbjediti gotovo 330 hiljada maraka.

Nije još riješeno ni 27 zahtjeva preduzeća koja su otišla u stečaj 2010. godine. U tim kolektivima bio je zaposlen 3 381 radnik i za njihovo socijalno zbrinjavanje potrebno je više od 9,8 miliona maraka.

U 2011. godini Vlada Republike Srpske za socijalno zbrinjavanje radnika izdvojila je nešto više od 21 milion maraka, ali uprkos toj činjenici povećao se i broj novih preduzeća koja su otišla u stečaj.

Prema podacima nadležnog ministarstva, u 2011. godini čak 59 preduzeća u stečaju podnijelo je zahtjev za socijalno zbrinjavanje njihovih radnika. U tim firmama radilo je 5 797 radnika, a za njihovo zbrinjavanje biće potrebno više od 23,6 miliona maraka.

Međutim, lako bi moglo da se desi da taj iznos bude i veći jer preduzeća koja su otišla u stečaj prošle godine još nisu usaglasila svoja dugovanja sa fondom PIO i Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske.

Kako će se i kada obezbjediti taj novac i zbrinuti ti radnici, još niko pouzdano ne zna. Jasno je samo da je Vlada Republike Srpske u budžetu za 2012 godinu za tu namjenu uspjela da obezbijedi tek deset miliona maraka, što je manje od polovine sadašnjih potreba. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!