Capital.ba

Za nepovučena sredstva plaćeno 923.000 KM

08.03.2010. / 7:19

BANJALUKA,  Zbog nekorišćenja sredstava iz kredita odobrenih od međunarodnih finansijskih institucija, Republika Srpska prošle godine platila je 923.000 maraka naknada, potvrdili su u Ministarstvu finansija RS.
 
U Ministarstvu  finansija za  “Glasu Srpske” ističu da je Srpskoj odobreno 614,4 miliona maraka kredita u fazi implementacije, a na koje se plaća naknada na nepovučena sredstva.
– Od tog iznosa nisu povučena 404 miliona maraka. Činjenica je da određeni broj kredita jeste odobren i da nije u cijelosti povučen, međutim, svaki kredit ima specifične uslove i rokove implementacije, koji ponekad traju od osam do deset godina za velike infrastrukturne projekte, a obično koliko i grejs period. Dakle, logično je da je dio kredita nepovučen – rekli su u Ministarstvu.
S druge strane, dodaju, neke međunarodne finansijske institucije kao standardni uslov imaju naknadu za nepovučena sredstva.
U Republici Srpskoj, kredite na koje se plaćaju naknade na nepovučena sredstva koriste javno preduzeće “Putevi RS”, za projekte rekonstrukcije magistralnih i regionalnih puteva, “Elektroprivreda RS” za projekat “Program energetske zajednice jugoistočne Evrope”, odnosno rekonstrukcije elektroenergetskog sistema, obnove elektrodistribucije, te odsumporavanje dimnih gasova u termoelektrani “Ugljevik”. Ovakav kredit koriste i “Željeznice RS” za svoj projekat.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica smatra da su odobreni, a neiskorišćeni krediti u RS, nelogičan i neposlovan potez.
– Logično je da banka uzima kamate, jer ako neko ne koristi novac, to ne znači da mu nije bio na raspolaganju. Ovakav odnos odobrenih i iskorišćenih kredita upućuje na krajnju neposlovnost – rekao je Vukmirica.
Ekonomski analitičar Stevo Pucar kaže da podatak da značajan broj kredita za RS nije povučen ukazuje na to da za određene projekte za koje su krediti odobreni nije bilo toliko potrebe.
– Trebalo bi napraviti analizu, koja bi pokazala da li su za određene vrste investicija potrebni krediti, a ako se ispostavi da nisu, trebalo bi se dogovoriti sa predstavnicima međunarodnih institucija koje daju te kredite da se novac preusmjeri u neke druge, prioritetne projekte – rekao je Pucar i dodao da je trenutno najprioritetnije restrukturisanje preduzeća i pronalaženje tržišta za njih, kao i stimulisanje malih i srednjih preduzeća i povećanje zaposlenosti.
Opštine
U Ministarstvu finansija RS kažu da naknade za nepovučena sredstva plaćaju i neke opštine koje koriste sredstva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture.
– Riječ je o opštinama Bijeljina, Kostajnica i Derventa. Naknade se plaćaju i za određene projekte u zdravstvu, poljoprivredi, razvoju i zaštiti šuma, kao i za regionalne deponije za Projekte upravljanja čvrstim otpadom – navode u Ministarstvu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Za nepovučena sredstva plaćeno 923.000 KM

    1. bosman

      Narod će da robija

    2. brkoug

      Ovo je sramota koja košta. Zbog ovog neko treba na robiju.