Capital.ba

Za funkcionere nema krize

10.04.2010. / 10:55

BIJELJINA, Mjere štednje u protekloj godini krize u Bijeljini nije osjetio predsjednik Skupštine opštine, Dragan Đurđević, i njen potpredsjednik, Jovan Vukovljak,  koji su sve vrijeme, za razliku od zaposlenih u Administrativnoj službi, koji su primali umanjene plate, svoje povećali za 30 odsto odnosno 15 odsto.
Da stvar bude još gora, ova dvojica su pored mjesečne plate, koja iznosi nešto više od četiri i po hiljade KM, sebi redovno, mimo zakona, mjesečno isplaćivali i odborničku naknadu od 700 KM i na taj način u 2009. godini u džep stavili još po 8.400 KM.
Uprkos činjenici da se funkcioneri jedinica lokalne samouprave, koji su ujedno i odbornici i imaju status zaposlenog lica, na osnovu kojeg, pored prava na funkcionersku platu, nemaju pravo na odbornički dodatak, to ovu dvojicu nije omelo da krizu prebrode s većim sumama u novčanicima.
Sandra Kovačević, službenik za odnose s javnošću u Ministarstvu uprave i lokalne samouprave RS, kazala je da je pitanje isplata plata funkcionerima i odborničkih naknada regulisano Zakonom o statusu funkcionera jedinica lokalne samouprave, čime je propisano da funkcioner svoju dužnost obavlja sa statusom zaposlenog lica po osnovu rješenja o radu na mandatni period utvrđen Izbornim zakonom, a zakonom su propisani i kriterijumi za utvrđivanje plata funkcionerima jedinica lokalne samouprave.
– S tim u vezi, Ministarstvo je mišljenja da funkcioneri jedinica lokalne samouprave koji su ujedno i odbornici nemaju pravo na isplatu odborničke naknade koju primaju odbornici, jer funkcioneri za razliku od odbornika obavljaju dužnost sa statusom zaposlenog lica i po tom osnovu primaju platu – kazala je Kovačevićeva.
Prema nalazu budžetske inspekcije, predočeno je da se, zahvaljujući uvećanjima u 2009. godini, u novčanik prvog čovjeka SO mjesečno slilo dodatnih 990 KM, dok je plata njegovog zamjenika povećana za 493 marke.
Dok je Vlada RS prošle godine donijela odluku o smanjenju plata zbog negativnih uticaja svjetske ekonomske krize, bijeljinski funkcioneri na osnovu povećanja plate za godinu dana u džep su stavili po više od 60.000 KM, dodatno opterećujući budžetske obveznike.
– Prosječna mjesečna neto plata, u koju je uključen i minuli rad, regres, zimnica, te ogrev, predsjednika SO prošle godine iznosila je 4.656,35 maraka, što je na godišnjem nivou oko 55.876 maraka. Potpredsjednik SO imao je prosječnu mjesečnu neto platu od 4.516,35 KM, a na godišnjem nivou ova primanja iznose oko 54.196 KM – precizirano je u nalazu. Na osnovu Sporazuma o cijeni rada u Administrativnoj službi Opštine, svim zaposlenim u 2009. godini umanjene su osnovne plate, dok osnovne plate funkcionera nisu umanjene, nego su im mjesečna primanja uvećana po osnovu broja stanovnika za 30 odsto, odnosno 15.
Dragan Đurđević kratko nam je rekao da su njegova primanja u skladu sa zakonskim propisima i odlukama SO donesenim 2005. godine, a u petak nismo mogli da stupimo u kontakt s Jovanom Vukovljakom.

Za plate i naknade 300.000 KM više od prvobitnog plana
Planom budžeta Bijeljine u 2009. godini, za bruto plate i naknade zaposlenih bilo je predviđeno 7.436.129 KM, koji je rebalansom povećan na 7.657.720 KM, a izvršeno je u prošloj godini 7.655.966 KM. Za bruto naknade odbornika i komisija planirano je 430.000 KM, a izvršeno je nakon rebalansa 507.000 KM.
Iz ovih podataka jasno se vidi da su bruto plate i naknade zaposlenih uvećane za 221.591 KM ili za 2.98 odsto u odnosu na prvobitno odobrena sredstva planirana prije svjetske ekonomske krize. Naknade odbornika i komisija uvećane su za 77.216 KM ili 17,95 odsto u odnosu na prvobitno odobrena sredstva. Fokus

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!