Capital.ba

Za borbu protiv zoonoza više od 6 miliona dolara

12.11.2008. / 13:50

SARAJEVO, U BiH počela je primjena Projekta spremnosti za ptičiji grip, vrijednog oko 6.360.000 dolara.

Projekat, čiji je cilj smanjenje prijetnji po ljude, domaće životinje i perad od ptičijeg gripa i drugih zoonoza, te priprema za odgovor i kontrolu ove ili drugih pandemija, utvrđen je početkom godine.

Ključne komponente projekta su zaštita zdravlja ljudi i životinja, prevencija i kontrola bolesti, podrška kompenzaciji štete zbog uništene peradi, kao i kampanja komunikacije u cijeloj zemlji.

Projekat predviđa podršku jačanju zdravstvene i veterinarske službe, nadzora nad bolestima, dijagnostičkih kapaciteta i primijenjenog istraživanja, kao i jačanju planiranja i koordinacije javno-zdravstvenih programa.

Povodom početka implementacije projekta, u Sarajevu je danas održan seminar za predstavnike BiH i entitetskih vlada, domaće stručnjake iz zdravstvenog i veterinarskog sektora, strane donatore i zvaničnike Svjetske banke.

Od ukupno predviđenih sredstava za ovaj projekat, pet miliona obezbijeđeno je u vidu kredita Svjetske banke, 390.000 KM obezbijedila je BiH, 520.000 KM Federacija BiH, a 450.000 Republika Srpska.

Vođa projektnog tima Svjetske banke Kora Šav podsjetila je da je ideja o ovom projektu pokrenuta u februaru 2006. godine, kada je u BiH zabilježen prvi slučaj ptičijeg gripa na Plivskom jezeru kod Jajca.

“Implementacija ovog projekta može pomoći institucijama BiH u suzbijanju i drugih zoonoza, kao što je bruceloza, koja trenutno predstavlja ozbiljan problem u zemlji” – smatra Šav.

Zamjenik direktora Kancelarije za veterinarstvo Darko Čobanov rekao je da je u okviru projekta predviđena izgradnja laboratorije za ptičiji grip, koja bi trebalo da ima i laboratoriju za brucelozu, u sarajevskom naselju Stup, vrijednosti dva do tri miliona KM.

Na seminaru je upozoreno da bi nekontrolisana pojava bilo koje zoonoze, osim direktnog devastirajućeg učinka na zdravlje stanovništva te domaće i divlje životinje, perad i ptice, značajno pogodila privredu i životnu sredinu u BiH, kao i ispunjavanje standarda EU kada je riječ o bezbjednosti hrane i zdravlje životinja.

Kao primjer je navedeno da je proizvodnja i konzumacija peradi u BiH znatno opala 2006. godine, kao direktna posljedica pojave ptičijeg gripa u BiH i nekoliko drugih takvih slučajeva u regionu te godine.

Tokom prethodnih nekoliko godina brojne međunarodne organizacije, uključujući Evropsku komisiju, Svjetsku zdravstvenu organizaciju, USAID, UNICEF, te FAO, pomagale su vlastima BiH i entiteta na rješavanju prijetnji od ptičijeg gripa.

I ovaj projekt pripremljen je s tim organizacijama kako bi bila mobilisana maksimalna finansijska sredstva i izbjegnuto dupliranje aktivnosti.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!