Capital.ba

Za akcize sporne procedure i postojanje većine

05.10.2017. / 7:15

SARAJEVO, Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je juče u Sarajevu da su u vezi sa povećanjem akciza za gorivo sporne procedure i postoji li većina za izglasavanje zakona u Parlamentarnoj skupštini BiH. 

“Principijelno branim stav da svi nivoi vlasti treba da se ponašaju ozbiljno. Ako su dva premijera uputila određen prijedlog, ako je taj prijedlog usvojen u Domu naroda /Parlamentarne skupštine BiH/, onda moramo da znamo da je on još živ”, rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare nakon zajedničke sjednice vlada Republike Srpske i Federacije BiH.

Ona je istakla da ne želi da se eksperimentiše iznenadnim predlaganjima rješenja o kojima nije bilo prilike da se diskutuje, niti da Vlada Srpske zauzme stav.

“Razumijem da smo svi pod presijom, da se predugo bavimo pitanjem akciza, ali je bolje uraditi to onako kako treba ili nikako”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je pitanje akciza obaveza BiH i da je Republika Srpska svoje obaveze prema MMF-u završila skoro prije 10 mjeseci.

“Spremni smo da pomognemo, ali nivo BiH treba da ispuni svoju obavezu i usvoji zakon, u čemu mi nećemo praviti smetnju”, poručila je Cvijanovićeva.

Ona je navela da su predstavnici SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH glasali na osnovu stava Vlade Republike Srpske i da ne mogu danas glasati o jednom, a poslije o nekom drugom prijedlogu zakona.

“Mi sada imamo jednu verziju, tekst koji je usvojen u Domu naroda i on je živ. Potencijalno može da se desi da se u Predstavničkom domu usvoji druga verzija teksta nakon čega zakon ide na usaglašavanje komisiji u kojoj SNSD nema svojih predstavnika”, istakla je Cvijanovićeva.

Ocijenivši da treba nastaviti razgovarati o tekstu zakona usvojenom u Domu naroda i usaglašavati putem amandmana, Cvijanovićeva je rekla da bi bila velika zamka ući u proceduru usaglašavanja različitih tekstova između domova Parlamentarne skupštine BiH.

“Da li će SDS ili neko drugi to raspetljavati ko nije glasao uopšte i ne želi da prođu akcize?”, upitala je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da Republici Srpskoj niko nije pritekao u pomoć kada je bilo pitanje transformacije Banke Srpske kao jednog od uslova za nastavak aranžmana sa MMF-om.

“Sami smo to pitanje razriješili. Bilo je teško pitanje, ali je predstavljalo kamen spoticanja za sve u BiH – i za Savjet ministara i za Federaciju BiH jer nisu mogli imati aranžman ako to ne izvršimo”, rekla je Cvijanovićeva i zaključila da Srpska jeste za akcize jer to znači aranžman sa MMF-om, sredstva EBRD, Svjetske banke i EU, grantove.

Ona je ponovila da je uvođenje kategorije “državni put” u Okvirnu transportnu strategiju BiH za Vladu Srpske apsolutno neprihvatljivo jer se putevi i auto-putevi grade i održavaju na teritoriji entiteta, koji to i finansiraju.

“Entiteti pregovaraju sa finansijerima, grade puteve i auto-puteve”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da je potrebno iščistiti strategiju jer ne postoji takva kategorija i niko je ne može uvesti na silu.

Ona je konstatovala da Savjet ministara to mora da promijeni i najavila da će Republika Srpska to tražiti.

Odgovarajući na novinarska pitanja, Cvijanovićeva je rekla da na današnjoj zajedničkoj sjednici pitanje ratnog duga za ruski gas nije bilo tema, ali da je to bilo ranije predmet razgovora dvije vlade i preduzeća koja se bave isporukom gasa.

Prema njenim riječima, pravljene su određene formule, ali nije postignut dogovor, zbog čega nije optimista da se sada može postići dogovor o ovom pitanju.

“Imamo stanovište da koliko je ko potrošio, toliko treba da izmiri obaveza, a drugo je da treba sve da podijelimo bez obzira koliko je ko trošio”, navela je predsjednik Vlade Srpske.

Cvijanovićeva je istakla da je stvar principijelnog ponašanja i da se ne može primjenjivati jedna formula “kad hoćemo da uzmemo, a drugu kad treba nešto da damo”.

“Nisam sigurna da ćemo se brzo dogovoriti, ali sam uključena u razgovore, znam da je u Vladi Republike Srpske uloženo puno napora i želje da se to pitanje razriješi jer nam je ono svojevremeno predstavljalo prepreku za potencijalne investicije Ruske Federacije”, zaključila je Cvijanovićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!