Capital.ba

Za 29 ugovora dali čak 64 miliona dinara

18.05.2014. / 7:30

slikaBEOGRAD, Ukupna vrijednost novih 29 ugovora koje je bivše rukovodstvo Agencije za privatizaciju Srbije sklopilo sa finansijskim konsultantima tokom 2013. godine je 58,8 miliona dinara i 48.000 evra. 

Osim četiri ugovora, koja su istekla, svi ostali će biti raskinuti, jer tokom prošle godine nije privatizovano nijedno preduzeće.

Zasada su, kako je „Novostima“ potvrđeno u Ageniciji za privatizaciju, sporazumno raskinuta svega tri ovakva ugovora, za firme „Zastava metal“ Resavica, „Porečje“ Vučje, i pribojski FAP, dok u 22 slučaja konstultanti nisu pristali na sporazuman raskid.
Prema podacima u koje su „Novosti“ imale uvid, među najvrijednije ugovore spada onaj potpisan sa bečkom „Rajfajzen central bankom“ kao finansijskim kosultantom za „Industriju mašina i traktora“. Ugovor je potpisan u avgustu prošle godine i glasi na 48.000 evra, što je oko 5,5 miliona dinara. U grupi konsultanata koji nisu prihvatili prijedlog za sporazuman raskid ugovora nalazi se i „Faktis“, inače savjetnik za neuspjelu privatizaciju „Vršačkih vinograda“ sa kojim su, samo tokom 2013. godine, sklopljena četiri nova ugovora, za osam preduzeća: FAP korporaciju iz Priboja, pet putarskih preduzeća iz nekadašnje „Nibens grupe“, „Tehnohemiju“ iz Beograda i zaječarsku „Romulijanu“. Nijedno preduzeće nije privatizovano, a „Faktis“ je samo za FAP pristao na sporazuman raskid ugovora, ali kako ističu u Agenciji za privatizaciju, nije pristao i na vraćanje avansa. Taj ugovor vrijedan je 2,7 miliona dinara, a preostali ukupno 7,1 milion dinara.
Vladislav Cvetković, koji je na čelu Agencije bio do sredine novembra 2013. godine, kada su ovi ugovori i sklapani, kaže da je zbog zakonskih rokova za okončanje privatizacije, a prije svega preduzeća u restrukturiranju, 2013. bila označena za rješavanje njihove sudbine.
– Za tu svrhu je Agencija za privatizaciju, zajedno sa stručnjacima iz Svjetske banke i uz saradnju sa Ministarstvom ekonomije, izradila akcioni plan za dovršetak restrukturiranja. Ovaj plan je Vlada usvojila polovinom 2013. godine i on je, bez obzira na koncept privatizacije koji je „u hodu“ suštinski promijenjen, i dalje aktuelan, to jest nikad nije stavljen van snage – kaže Cvetković za „Novosti“. – Važeći zakon o privatizaciji i akcioni plan i dalje su na snazi, iako je od polovine prošle godine, odnosno nakon „Vršačkih vinograda“, Agencija praktično prestala da išta privatizuje, čak ni one firme za koje je postojalo kvalitetno rješenje za privatizaciju.

Prodajni savjetnici
Bivši direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković kaže da se, u slučaju savjetničkih ugovora koji su potpisani u toku 2013, radi o preduzećima koja u tom trenutku nisu imala pripremljenu dokumentaciju, a bilo je iskazanih interesa za privatizaciju.
– Bilo je neophodno da se ona pripreme za prodaju kroz usvajanje programa restrukturiranja, čiji je sastavni dio izvještaj o procjeni, pregledu imovine i obaveza, imovinsko-pravne dokumentacije, što su poslovi koje mogu da obavljaju samo ovlašćeni i licencirani finansijski stručnjaci – kaže Cvetković.

Posebni ugovori 
Agencija za privatizaciju lani je sklopila i dva posebna ugovora. Jedan, od 4,7 miliona dinara, sklopljen je sa „KPMG“ na ime pružanja usluga procjenitelja za sedam poljoprivrednih preduzeća. Naknada je isplaćena u cjelosti do 15. novembra 2013. Drugi ugovor je sa „Advokatskom kancelarijom Jovan Vorkapić“, vrijedan 3,62 miliona dinara, o pružanju pravnih usluga za realizaciju strateškog partnerstva Srbije i stranog strateškog partnera u oblasti poljoprivrede. Ovaj ugovor istekao je posljednjeg dana 2013. godine, a iz budžeta je lane u to ime isplaćeno 10 odsto ukupne cijene. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!