Capital.ba

Za 11 mjeseci više od sedam milijardi KM robne razmjene

22.12.2014. / 14:33

kmBANJALUKA, Republika Srpska ostvarila je za 11 mjeseci ove godine 7,001 milijardi KM robne razmjene sa inostranstvom, od čega se na izvoz odnosi 2,49 milijardi, a na uvoz 4,511 milijardi KM, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Procenat pokrivenosti uvoza izvozom u navedenom periodu iznosio je 55,2 odsto, a najveća pokrivenost ostvarena je sa Švajcarskom od 486,4 odsto, a najmanja sa Rusijom, Kinom i Brazilom od 0,9 odsto.

Prema ekonomskoj grupaciji, za 11 mjeseci najviše se izvozilo u zemlje EU u iznosu od 1,768 milijardi KM, odakle se najviše i uvozilo i to u iznosu 1,815 milijardi KM.

U strukturi izvoza najzastupljeniji su bili naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala sa 8,9 odsto, obrađeno drvo sa 5,5 odsto i vještački korund, aluminijum-oksid i aluminijum-hidroksid sa 5,1 odsto.

U strukturi uvoza najzastupljeniji su bili nafta i sirova ulja dobijena od bitumenoznih minerala sa 21,2 odsto, lijekovi sa 3,3 i dijelovi obuće sa 2,1 odsto.

Prema geografskoj distribuciji, u posmatranom periodu iz Republike Srpske najviše se izvozilo u Italiju – 18,4 odsto, Srbiju – 14,8 i Hrvatsku – 10,5 odsto, dok se najviše uvozilo iz Rusije – 21,7 odsto, Srbije – 16 i Kine – 12 odsto.

Obim izvoza u novembru manji je u odnosu na oktobar za 10,2 odsto, dok je u odnosu na novembar prethodne godine manji za 1,6 odsto, dok je obim uvoza u novembru u odnosu na oktobar manji za 14,6 odsto, a u poređenju sa novembrom prethodne godine veći za 1,6 procenata.

Industrijska proizvodnja u novembru u odnosu na isti mjesec prethodne godine veća je za 2,1 odsto, pri čemu je u oblasti vađenja ruda i kamena ostvaren rast od 17,7 odsto, prerađivačke industrije 0,8, dok je u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacije zabilježen pad od 3,5 procenata.

Posmatrano po ekonomskoj namjeni proizvoda, u novembru je u odnosu na isti mjesec prethodne godine proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju veća za 16,6 odsto, kapitalnih proizvoda za 14,8 odsto, intermedijarnih proizvoda za 11,1 procenat, dok je proizvodnja energije manja za 5,1 odsto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 10,5 procenata.

Broj zaposlenih u industriji u novembru je u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u 2013. godini bio veći za 2,8 odsto, a u odnosu na isti mjesec prošle godine veći za 1,9 odsto.

U odnosu na oktobar ove godine broj zaposlenih u industriji manji je za 0,2 odsto.

Broj zaposlenih u industriji za 11 mjeseci ove godine u odnosu na isti period prethodne veći je za 1,6 odsto.

U istom periodu, u području vađenja ruda i kamena, ostvaren je rast broja zaposlenih od 5,7 odsto, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji 3,6 odsto, a u prerađivačkoj industriji 0,9 procenata.

Prosječna mjesečna neto plata u novembru iznosila je 827 KM, što je za 2,2 odsto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine, dok je u odnosu na oktobar ove godine realno povećanje od 0,4 procenta.

Prosječna mjesečna bruto plata u novembru je iznosila 1.333 KM.

Do povećanja prosječne mjesečne neto plate u novembru u odnosu na oktobar došlo je zbog većeg broja prekovremenih časova rada u oblasti zdravstvene zaštite i socijalnog rada.

Najviša prosječna neto plata u iznosu od 1.249 KM u novembru isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti, a najniža u iznosu od 508 KM u oblasti administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti.

Nominalni rast neto plata u novembru u odnosu na oktobar zabilježen je u oblasti trgovine na veliko i malo u iznosu od 2,1 odsto, građevinarstva 1,8 odsto i oblasti vađenja rude i kamena od 1,7 procenata, dok je najveće smanjenje u iznosu od 4,3 odsto zabilježeno u oblasti umjetnosti, zabave i rekreacije, zatim u obrazovanju od 2,7 odsto i dva odsto u ostalim uslužnim djelatnostima.

Cijene proizvoda i usluga u novembru, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u odnosu na oktobar niže su u prosjeku za 0,3 odsto, što je procenat smanjenja i na godišnjem nivou.

Od 12 odjeljaka, u rekreaciji i kulturi zabilježen je rast cijena od 0,2 odsto, što je posljedica viših cijena opreme za sport i rekreaciju od 1,1 odsto i viših cijena usluga za rekreaciju i kulturu.

Rast cijena od 0,1 odsto zabilježen je i u odjeljku namještaj i pokućstvo, usljed viših cijena tepiha i podnih prostirki, većih aparata za domaćinstvo i proizvoda za čišćenje i održavanje kuće.

Niže cijene zabilježene su u odjeljcima odjeća i obuća od 0,6 odsto, ostala dobra i usluge od 0,7 odsto i prevoz u iznosu od 1,2 odsto, zbog pada cijena goriva i maziva od dva odsto.

Hrana i bezalkoholna pića, alkoholna pića i duvan, stanovanje, zdravstvo, komunikacije, obrazovanje, restorani i hoteli zadržali su iste prosječne cijene.

Cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u novembru u odnosu na oktobar ostale su u prosjeku na istom nivou, dok su u odnosu na novembar prethodne godine u prosjeku niže za 0,1 odsto.

Posmatrano po namjeni potrošnje, cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju u novembru u odnosu na oktobar više su za 0,1 odsto, kapitalnih proizvoda niže su za 0,1 procenat, dok su cijene energije, intermedijarnih proizvoda i trajnih proizvoda za široku potrošnju u prosjeku ostale na istom nivou.

Cijene proizvođača industrijskih proizvoda na stranom tržištu u novembru su u odnosu na oktobar ostale na istom nivou, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku niže za 0,8 odsto.

Po namjeni potrošnje, u novembru su u odnosu na oktobar cijene netrajnih proizvoda za široku potrošnju bile više za 0,2 odsto, trajnih proizvoda za široku potrošnju niže su za 0,6 procenata, a kapitalnih proizvoda za 0,3, dok su cijene energije i intermedijalnih proizvoda u prosjeku ostale na istom nivou.

Broj zaposlenih u Republici Srpskoj na kraju septembra iznosio je 243.102, što je za 1,3 odsto više u odnosu na kraj marta, a od navedenog broja 206.241 lice zaposleno je u poslovnim subjektima, dok je 36.861 zaposleno u preduzetništvu.

Stopa rasta broja zaposlenih u građevinarstvu iznosila je 5,2 odsto, vađenju ruda i kamena 4,9 odsto, proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji 4,4, poljoprivredi, šumarstvu i ribolovu 3,4, ostalim uslužnim djelatnostima 2,8, snabdijevanju vodom, kanalizaciji, upravljanju otpadom i djelatnostima sanacije životne sredine 2,1, trgovini na veliko i malo, popravci motornih vozila 1,6, javnoj upravi i odbrani 1,1 odsto i prerađivačkoj industriji jedan procenat.

Broj zaposlenih smanjen je u poslovanju nekretninama za 2,5 odsto, stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima za 2,1 odsto, djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvu i ugostiteljstvu za dva odsto i obrazovanju za 1,3 procenta. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!