Capital.ba

Vujović: Banke su po definciji konzervativne

17.01.2018. / 8:12

BEOGRAD, Ministar finansija Dušan Vujović izrazio je očekivanje da će proces rješavanja problematičnih državnih preduzeća ući u završnu fazu. 

Foto: Tanjug, arhiva

Vujović je novinarima, na marginama konferencije Juromani u Beču, na pitanje kako stoje stvari s privatizacijom, rekao da se ušlo u završetak ovog procesa, podsjetivši da je, kad je počelo rješavanje tog problema, bilo više od 500 problematičnih preduzeća.

“Sada smo došli na njih desetak, koje svi znaju i poznaju njihove probleme i mogućnosti da prežive”, objasnio je ministar, ističući da su ta preduzeća godinama u fazi restrukturiranja, i to ne zato što ih štiti država, već povjerioci i dobavljači u želji da nađu racionalno rješenje.

“Pokušavamo da nađemo formu koja će omogućiti tim preduzećima da imaju konkurentnu cijenu osnovih inputa i energenata, kao i da nađu svoje mjesto na tržištu“, naglasio je on.

Govoreći o izvorima finansiranja privrede, Vujović je rekao da je na Srbiji da produbi finansijsko tržište, proširi i stvori mogućnost za veće finansiranje investicija, pravilno ocjenjivanje i prihvatanje rizika.

Na pitanje zašto su banke još uzdržane iako novac nikada nije bio jeftiniji, Vujović je podsjetio da su banke po definciji konzervativne ustanove, koje nemaju prostora da gube novac.

“Bitno je da u Srbiji proširimo dijapazon finansijskih usluga, da bi se onima koji prihvataju rizik i žele da otvore preduzeće imali bolji prostor da to učine. Nigdje u svijetu nisu samo banke izvor finansiranja”, podvukao je ministar finansija.

On se založio za to da onima koji žele da otvore kompanije taj put olakša država, primjera radi, kroz smanjenje troškova registracije firme.

“Jako je važno da u prvoj godini taj trošak bude mnogo manji i da uradimo nešto što sve zemlje u svijetu rade, da ih podržimo i dozvolimo da pronađu svoju šansu u zapošljavanju ljudi, traženju novih proizvoda”, naglasio je ministar.

Vujović je istakao da se poreskim olakšicama pokušava pomoći ljudima koji imaju ideje i koji su spremni da prihvate rizik, kako bi svoj biznis plan lakše, brže i efikasnije ostvarili. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!