Capital.ba

Vujičić: Stimulativno ekonomsko okruženje – veća zaposlenost

02.05.2016. / 12:18

nezaposlenostBANJALUKA, Direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Miroslav Vujičić smatra da bi broj nezaposlenih u Srpskoj mogao biti smanjen kreiranjem stabilnog i stimulativnog ekonomskog i fiskalnog okruženja.

On predlaže kreiranje novih radnih mjesta kroz realizaciju projekata iz oblasti energetike, industrije i rudarstva, te otvaranje novih privrednih subjekata, njihovo umrežavanje i ekonomsko grupisanje.

Vujičić ocjenjuje da je potrebno unaprijediti zapošljavanje i samozapošljavanje u ruralnim i nerazvijenim sredinama, kao i kroz podsticanje investicija.

On ukazuje da administrativna stopa nezaposlenosti za 2015. godinu iznosi 35,6 odsto, što je za 1,6 odsto manje u odnosu na 2014. godinu, kada je ta stopa iznosila 37,2 odsto, dok se do kraja marta ove godine na evidenciji nezaposlenih nalazilo 135.690 lica.

“Problem nezaposlenosti je jedno od gorućih pitanja, a njegovo rješavanje je prioritet svakog društva. Strategijom zapošljavanja Srpske od 2016. do 2020. godine, koja je u završnoj fazi, definisani su ključni strateški ciljevi koji će doprinijeti povećanju zaposlenosti”, navodi Vujičić.

Prema njegovim riječima, jedna od izraženih karakteristika na tržištu rada je neaktivnost i slaba pokretljivost radne snage.

Zavod za zapošljavanje kroz klubove za traženje posla i centre za informisanje, savjetovanje i obuku /CISO/, kao i kroz druge aktivnosti u okviru posredovanja, nastoji da motiviše nezaposlene da aktivno traže posao, jer su dosadašnja iskustva pokazala da se ta lica brže zapošljavaju.

Vujičić ističe da se u prva tri mjeseca 2016. godine na evidenciju prijavilo 15.290 lica, dok je u istom periodu sa evidencije nezaposlenih zbog zaposlenja izbrisano 7.464 lica.

Najveće učešće u ukupnoj registrovanoj nezaposlenosti imaju lica sa trećim stepenom obrazovanja i to 34,90 odsto. U drugu grupu po broju nezaposlenih spadaju lica sa četvrtim stepenom obrazovanja – 29,5 odsto, te nekvalifikovani radnici – 21 odsto. Učešće lica sa visokom stručnom spremom u ukupnoj nezaposlenosti iznosi 10,6 odsto.

U trećem stepenu – kvalifikovani radnici – najviše su registrovani metalci, trgovci, mehaničari i mašinisti, kao i ugostitelji.

U četvrtom stepenu – srednja stručna sprema – najviše registrovanih lica ima među finansijskim radnicima i ekonomskim tehničarima, mehaničarima i mašinistima, maturantima gimnazije, električarima i energetičarima, zdravstvenim radnicima i ugostiteljima.

Vujičić precizira da je u sedmom stepenu obrazovanja – visoka stručna sprema – najviše registrovano finansijskih radnika i diplomiranih ekonomista, diplomiranih pravnika i diplomiranih inženjera poljoprivrede.

Veliki je i broj registrovanih lica sa zanimanjima iz oblasti prosvjetne struke – profesora razredne nastave, profesora fizičkog vaspitanja, profesora engleskog jezika, diplomiranih vaspitača, diplomiranih pedagoga, diplomiranih psihologa i profesora srpskog jezika…

Posao najbrže dobijaju lica u zanimanjima kojih je najmanje na evidenciji Zavoda i to – profesori matematike i fizike, profesori njemačkog jezika, inženjeri imformacionih tehnologija, elektroinženjeri, mašinski inženjeri, građevinski inženjeri, diplomirani inženjeri geodezije, građevine, ljekari i farmaceuti.

Takođe, do posla brže dolaze i instalateri centralnog grijanja, instalateri vodovoda i kanalizacije, električari, građevinari, te kožari i tekstilci, dok u četvrtom stepenu najveću frekvenciju zapošljavanja imaju farmaceutski tehničari, kožarski tehničari i srodna zanimanja, veterinarski tehničari, posrednici komunikacija, PTT tehničari i građevinski tehničari.

Republika Srpska je 2009. godine usvojila Zakon o obrazovanju odraslih kojim je regulisana procedura prekvalifikacije, dokvalifikacije, doobuke i pripreme u procesu zapošljavanja.

“U skladu sa ovim zakonom, samo verifikovane institucije, uz utvrđene programe i izdavanje validnih sertifikata, mogu realizovati ove aktivnosti. Zavod za zapošljavanje sprovodio je ove aktivnosti kroz Projekat podrške mrežama socijalne sigurnosti i zapošljavanju, a ove aktivnosti su planirane i u ovoj godini za poznatog poslodavca”, pojašnjava Vujičić. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!