Capital.ba

Vučić: Nova topionica u Boru – ponos Srbije

23.12.2014. / 13:34

vucicBEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas na svečanosti povodom završetka radova na topionici u Borskom rudniku da je izgradnjom nove topionice napravljeno nešto što je ponos i budućnost Srbije.

“Ako ovdje hiljadu ljudi bude imalo posao, a njihova djeca čist vazduh i budućnost, Bor ima svoju budućnost, rudnik ima svoju budućnost, topionica i Srbija imaju svoju budućnost”, istakao je Vučić.

On je dodao da je Vlada Srbije pomogla izgradnju topionice sa 30 miliona evra i time uložila u razvoj, u industriju i u budućnost, prenijeli su beogradski mediji.

Premijer Srbije je prethodno za RTS povodom završetka izgradnje nove topionice i fabrike sumporne kiseline u Boru rekao da je to “malo čudo” Srbije, na koje svi treba da budu ponosni i da se raduju.

Vučić je naveo da je vrijednost projekta, na kojem je bilo angažovano 25 domaćih kompanija, oko 250 miliona evra, a da je najvećim dijelom izgradnju finansirala Vlada Srbije.

On je dodao da će sa tuđim koncentratom zarada od nove topionice biti 12 miliona evra godišnje, a sa domaćim i dodatna 24 miliona evra.

“Sada je zadatak da za šest mjeseci bude završen /rudnik/ `Krivelj`, za devet `Cerovo` i da se vadi naša ruda, kako bismo zarađivali dvostruko više”, istakao je Vučić.

Modernizacijom topionice u Boru emisija štetnih materija u vazduhu, vodi i zemljištu biće ispod zakonom propisanih maksimalnih vrijednosti, a proizvodiće se 80.000 tona bakra godišnje i biće prerađivano 400.000 tona koncentrata po znatno nižoj cijeni jer će troškovi sa sadašnjih 1.250 dolara po toni pasti na oko 700 dolara.

Glavni izvođač radova je kanadski “SNC Lavalin”, a podizvođač, ujedno i vlasnik autogene fleš-smelting tehnologije “Otokumpu” je finska kompanija “„Outotek”.

Nadzor nad poslovima koje su nosili Kanađani i Finci, ali i svim lokalnim radovima koji su bili povjereni “„Energoprojektu”, obavio je Građevinski fakultet iz Beograda.

Veliki dio ugrađenih elemenata proizveden je u Srbiji, a na projektu je bilo angažovano oko 800 radnika.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!