Capital.ba

Vrbić: Aukcija za Bosnalijek neuspješna zbog tehničkih problema

30.07.2016. / 12:26

bosnalijekSARAJEVO,  Vanredna aukcija za prodaju manjinskog udjela Vlade FBiH u Bosnalijeku 28. jula po cijeni od 15,50 KM po akciji nije realizovana jer nije bilo zainteresovanih kupaca. Na prodaji je bilo više od milion i 500 hiljada akcija Bosnalijeka ili 19,25 odsto akcija u državnom vlasništvu. 

U federalnoj Agenciji za privatizaciju tvrde da je riječ o tehničkom problemu, da zainteresiranih kupaca ima i da za sada ne namjeravaju spustiti ponuđenu cijenu. Vlada FBiH ima drugi najveći udio u Bosnalijeku nakon firme Haden iz Luksemburga i iznosi 19,25 odsto.

“Imam saznanja da je bilo ‘tehničkih problema’, bilo je u izuzetno kratkom vremenu. Nadam se da ćemo uskoro ponovo oglasiti prodaju prije godišnjih odmora i da ćemo pronaći kupca. Ne bismo išli u prodaju da nemamo informaciju o zainteresirnim kupcima”, kazao je Drago Vrbić, zamjenik direktora Agencije za privatizaciju FBiH.

Podsjetimo kako ni ranije oglašena prodaja 45 odsto udjela u “Sarajevo osiguranju” u dva pokušaja uprkos spuštanju cijene akcije nije uspjela, iako se radilo o jednoj od najvećih osiguravajućih kuća sa gotovo 15 odsto udjela na tržištu.

Ono što možemo potvrditi da za sada imamo pismo namjere potencijalnih kupaca koja bi to bila cijena koju bi oni mogli ponuditi za Sarajevo osiguranje. Vidjećemo koju ćemo odluku predložiti Vladi FBiH kako prodati 45 posto udjela u ovoj firmi“, naglasio je Vrbić ali nije precizirao kada će odluka biti donesena.

Pravilnik o određivanju cijene vladinih akcija u firmama oslanja se na berzansku cijenu, jer se minimalna cijena određuje na osnovu desetodnevne trgovine na berzi.

Posljednjih 12 mjeseci, prema podacima dostupnim na Sarajevskoj berzi cijene akcija Bosnalijeka kretale su se od 9,51 KM pa do 13 KM, Sarajevo osiguranja oko sedam maraka. Naredne sedmice očekuje se i objava prodaja oko 40 odsto državnog udjela u FDS takođe putem berze sa početnom cijenom akcije od 83,50 KM.

Mali akcionari smatraju da su cijene akcija potcijenjene na berzi, da se priprema teren za još niže cijene i prodaju u bescijenje najprofitabilnijh preduzeća u Federaciji.

“Svi pokazatelji na osnovu kojih ljudi koji nešto znaju o tome određuju cijenu dionice, u slučaju Bosnalijeka pokazuju da je ta cijena veća od 20 KM. Sve je ovo organizirano da se da u bescijenje. Ponavaljam da će ta kriminalna hobotnica oštetiti državu za 100 miliona ako se Tužilaštvo BiH u ovo ne uključi“, ističe Halil Čengić iz Udruženja akcionara Dividenda.

Prodajom državnog kapitala u navedena tri preduzeća Vlada Federacije BiH želi inkasirati oko 81,3 miliona KM. Sredstva kako je ranije najavljeno biće utrošena za infrastrukturne projekte, za smještaj Vladinih institucija, ali i za uplatu neizmirenih obaveza prema PIO/MIO. N1 info

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!