Capital.ba

Vojvođani ne daju Elektrovojvodinu

16.12.2012. / 7:10

NOVI SAD, Skupština Vojvodine usvojila je zaključke pokrajinske vlade kojima se predlaže da u Srbiji ostane decentralizovan sistem distribucije električne energije.

To se odnosi i na upravljanje distributivnim sistemom, tako da Elektrovojvodina bude jedan od više operatera u republici za distribuciju i upravljanje.
U zaključcima donijetim na inicijativu sindikalne organizacije Elektrovojvodine, povodom prijedloga za restrukturisanje Javnog preduzeća Elektroprivreda Srbije (EPS), Vladi Srbije je predloženo da Elektrovojvodina, kao kompanija od strateškog značaja za pokrajinu, zadrži status privrednog društva.
To je neophodno zato da bi bila obezbjeđena kvalitetnija i sigurnija isporuka električne energije kupcima, kao i radi očuvanja imovine građana i privrednih subjekata na teritoriji Vojvodine, “čijim je sredstvima izgrađena infrastruktura”.

Predloženo je da republička vlada uključi predstavnike vlade i skupštine Vojvodine, kao i predstavnike sindikata Elektrovojvodine, u rad stručnih timova za reorganizaciju EPS-a i razdvajanje elektrodistributivne djelatnosti.
Obrazlažući pokrajinskim poslanicima prijedlog zaključaka, pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Nataša Pavićević Bajić je istakla da Elektrovojvodina u održavanje i razvoj elektroenergetskog sistema ulaže godišnje 15 miliona evra, kao i da trenutno u saradnji sa lokalnim samoupravama u pokrajini radi na ostvarivanju vise od 100 projekata značajnih za energetsku infrastrukturu pokrajine.
Ti projekti privući će domaće i strane direktne investicije i trebalo bi da doprinesu značajnom povećanju broja zaposlenih, navela je ona i dodala da bi smanjivanje raspoloživih sredstava za realizovanje tih programa, koji sad iznose 25 miliona evra, ugrozilo razvoj u energetskoj oblasti.

Poslanicima se obratio i vršilac dužnosti direktora Elektrovojvodine Srđan Kružević, koji je povodom reorganizovanja EPS-a istakao da tu nije riječ samo o Elektrovojvodini nego svim privrednim društvima u sastavu EPS.
Ponuđeni model reorganizacije mogao bi da izazove “prilično ozbiljne posljedice” jer, kako je rekao, Elektrovojvodina i ostala društva u Srbiji gube mogućnost upravljanja distributivnim sistemima, održavanja elektroenergetskih objekata, investiranja, “gube imovinu i prihode po svim osnovama”.

U slučaju Elektrovojvodine građani Novog Sada i Vojvodine ostaće uskraćeni za oko 600 miliona dinara dažbina koje, na osnovu fiskalnih obaveza plaća Elektrovojvodina na ime poslovanja u Novom Sadu, gdje joj je sjedište.
Preduzeće sa bezmalo 3.000 radnika ovim prijedlogom reorganizacije EPS “spušta se na nivo kioska”, rekao je Kružević i dodao da bi predloženom centralizacijom EOP-a Elektrovojvodina i pokrajina mogle da ostanu bez velikog broja radnika.
Kružević, koji je nedavno postavljen na tu dužnost i potpredsjednik je Pokrajinskog odbora Jedinstvene Srbije, naglasio je da ga je Vlada Srbije imenovala na čelo Elektrovojvodine zbog toga da rukovodi, gradi i stvara, a ne da nešto gasi.
Kao generalni direktor Elektrovojvodine (vršilac dužnosti), kako je rekao, nije konsultovan u vezi sa reorganizacijom EPS-a, a smatra da bi bila neophodna “politička, stručna i svaka druga vrsta debate” o tom restrukturisanju EPS-a.
Kružević je podsjetio da se politička stranka kojoj pripada zalaže za decentralizaciju, a da je ovo što se trenutno dešava u vezi s EPS-om – krajnji oblik centralizacije za koju se Jedinstvena Srbija ne zalaže. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!