Capital.ba

Vojsci radnika prijete otkazi

04.02.2011. / 7:10

BANJALUKA, SARAJEVO, Ključni problem bh. građana i ove godine će biti nedostatak posla, a svi ekonomski parametri ukazuju na to da bi u narednom periodu vojska radnika mogla ostati bez radnog mjesta.
Ovo je stav većine ekonomista, sindikalaca, ali i poslodavaca, koji ističu da će kriza primorati vlasnike brojnih preduzeća da stave ključ u bravu.
Alija Remzo Bakšić, predsjednik Asocijacije poslodavaca BiH, ističe da sve ukazuje na to da će ovogodišnji budžeti biti više socijalni nego razvojni. Stoga je, dodaje, opravdan strah da oporavka bh. privrede neće biti ni u ovoj godini.
“Prisutna je bojazan svih naših članova da će kriza potrajati i smatramo da nismo u mogućnosti da računamo ni na kakvu podršku vlasti da se ova kriza prevaziđe”, pojasnio je on.
Dodao je da su krizom posebno pogođena tekstilna, metalska i prehrambena industrija, ali i poljoprivreda.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, mišljenja je da, ukoliko vlast ne povuče adekvatne poteze, velikom broju radnika prijete otkazi.
“Ako se ne učine značajni pomaci u prevazilaženju nusefekata ekonomske krize, otkaza će definitivno biti”, obrazložio je Milić.
Da ova godina nikako neće biti laka za poslodavce, a samim tim ni za radnike, slaže se i ekonomista Saša Grabovac, koji pojašnjava da nam ostaje da se nadamo da će što prije doći do formiranja vlasti na nivou države.
“Nadamo se, takođe, da će nova vlast posvetiti veliku pažnju realizaciji već ugovorenih projekata, koji čekaju. Ako se to dogodi, mislim da bi to makar ublažilo lošu situaciju koja će nastati usljed povećanja nezaposlenosti tokom ove godine”, navodi Grabovac.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, kazala je da je u 2010. godini u RS bez posla ostalo 38.433 radnika i dodala da bi u ovoj godini ova cifra mogla biti premašena.
“Apelujemo na poslodavce i Vladu RS da vode računa o tome da je svako mjesto vrijedno zlata i da ono ne smije da se ugasi”, naglasila je Mišićeva.
Sa druge strane, Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, mišljenja je da sadašnji ekonomski tokovi ne mogu dodatno uticati na procese otpuštanja.
Inače, pojedini ekonomisti predviđaju da će tokom 2011. godine u BiH biti zatvoreno još minimalno 10.000 preduzeća, a statistika pokazuje da se iz godine u godinu otvara sve manje firmi.
Tako je istraživanje koje je prije nekoliko mjeseci sprovela kompanija “New Market Consulting” iz Sarajeva pokazalo da je u BiH 2007. godine registrovano više od 15.000 preduzeća, a za deset mjeseci 2010. godine tek 8.616 novih pravnih subjekata.
Telefoni Petra Đokića, ministra rada i boračko-invalidske zaštite RS, i Perice Jelečevića, ministra rada i socijalne politike FBiH, juče su bili isključeni, tako da komentare na ovu temu od njih nismo uspjeli dobiti.
Na udaru krize
•    Tekstilna industrija
•    Metalska industrija
•    Prehrambena industrija
•    Poljoprivreda
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!