Capital.ba

Vodovodi prednjače u visini naplate

15.02.2011. / 7:45

BANJALUKA, Komunalna preduzeća u RS su u prošloj godini zabilježila solidan nivo naplate svojih usluga, koje za većinu firmi u ovoj djelatnosti prosječno iznose oko 80 odsto, pokazuju podaci Privredne komore RS.
Naime, prema podacima koje je dostavilo 58 komunalnih preduzeća u RS najveći nivo naplate zabilježilo je preduzeće “Vodovod” iz Prnjavora, dok je najslabiju naplatu od anketiranih firmi imalo preduzeće “Cvrcka” iz Kneževa/Skender Vakufa sa samo 35 odsto naplaćenih potraživanja.
Kako su kazali u komunalnim preduzećima sa slabom naplatom, najveći razlozi za to su kriza i neimaština koja potresa stanovništvo.
Radojko Knežević, direktor preduzeća “Cvrcka” iz Kneževa/Skender Vakufa, koje je prema ovim podacima imalo najslabiju naplatu u prošloj godini, kazao je da je postojeći nivo naplate poražavajući, te da je osnovni razlog sveprisutna neimaština među stanovništvom.
“Slabo imovinsko i finansijsko stanje u kojem se nalaze građani je glavni razlog ovako loše naplate i to je socijalni problem”, kazao je Knežević.
On je naveo da je nivo naplate ispod svake normale i naglasio da jedino penzioneri plaćaju nešto računa za vodu.
Komentarišući činjenicu da su u prošloj godini imali najveću naplatu, Milan Topić, šef naplate u preduzeću “Vodovod” iz Prnjavora, kazao je da je glavni razlog za to dobar i kvalitetan rad.
“Međutim, vrlo bitan razlog su i inkasanti koji nose račune i naplaćuju, tako da se time postižu ovakvi rezultati”, rekao je Topić.
On je dodao da će ovakav nivo biti teško dostići opet, jer će ubuduće “Pošte Srpske” biti zadužene za distribuciju računa, te smatra da će tada biti problema s naplatom.
Anđelka Vilendečić, portparol banjalučkog “Vodovoda”, navela je da se stepen naplativosti u prošloj godini kretao između 85 i 90 odsto.
“Prošle godine su sudskim putem naplaćena neka stara dugovanja pa je iz tog razloga povećan nivo naplate, ali nas i dalje opterećuju velika dugovanja iz prethodnog perioda”, kazala je Vilendečićeva.
Komentarišući prosječan nivo naplate komunalnih preduzeća u RS, Milanko Dujo, predsjednik Udruženja komunalnih i uslužnih djelatnosti  RS, istakao je da je u odnosu na 2009. godinu, naplata manja za pet odsto zbog ekonomske krize.
“Takođe, treba očekivati da se u ovoj godini stanje naplate pogorša, jer bi primjenjivanje Zakona o poštama koje bi preuzele distribuciju računa, dovelo do kolapsa komunalnih preduzeća u RS”, rekao je Dujo.
On je kazao da je vrlo teško dostići stepen naplate od 90 odsto, jer nijedna opština nema socijalnu kartu, čime bi se subvencionisale usluge komunalnih preduzeća.
Inače, podaci Privredne komore RS pokazuju da su najveću naplatu u prošloj godini ostvarila vodovodna preduzeća iz Prnjavora, Bijeljine, te “Gradska čistoća” iz Bratunca, JKP “Pale” i regionalna deponija “Eko-dep” iz Bijeljine, čiji je nivo naplate prešao 90 odsto.
U preduzeća sa najslabijom naplatom se, pored “Crcke” iz Kneževa, ubrajaju “Rad” Bratunac, “Komunalno” Milići, te “Vrelo Bioštica” Sokolac i “Vodovod i kanalizacija” Šamac.
Naplata u 2010. godini (u procentima)
Top 5 najboljih
“Vodovod” Prnjavor                             99
“Vodovod i kanalizacija” Bijeljina     97
JKP “Pale”                                            97
Deponija “Eko-dep” Bijeljina           95
“Gradska čistoća” Bratunac             93

Top 5 najlošijih
“Cvrcka” Kneževo                                35
“Vrelo Bioštica” Sokolac                    50
“Komunalno” Milići                             50
“Vodovod i kanalizacija” Šamac      51
“Rad” Bratunac                                   53
Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!