Capital.ba

Vlada Srpske nakon četiri mjeseca potvrdila informaciju CAPITAL-a da srbijanske firme napuštaju RS

26.02.2014. / 13:05

potvrdaBANJALUKA, Vlada Republike Srpske, odnosno resorno Ministarstvo trgovine i turizma nakon četiri mjeseca zvanično su potvrdili informaciju koju je poslovni portal CAPITAL objavio 18.oktobra prošle godine, da najveće srbijanske firme napuštaju Republiku Srpske i prelaze da posluju u Federaciju BiH. 

Ministrica trgovine i turizma RS Maida Ibrišagić-Hrstić objavila je spisak od 19 velikih srbijanskih firmi koji su za nastup na tržištu BiH, umjesto Srpske izabrale Federaciju BiH.

U dokumentu koji potpisuje ministrica Ibrišagić-Hrstić od 17. februara navodi se spisak srbijanskih kompanije koje su ugovor o zastupništvu i distribuciji proizvoda potpisale sa kompanijama sa sjedištem u FBiH:

RED.BR.

PROIZVOĐAČ IZ REPUBLIKE SRBIJE

DISTRIBUTER U FBiH

1. SWISLION  TAKOVO LUKAS TP NAKIĆ ŠIROKI BRIJEG
2. VINO ŽUPA   ALEKSANDROVAC AMKO SARAJEVO
3.  VICTORIJA GROUP   BEOGRAD MIK MOSTAR
4. SINLACO   ŠABAC TC ZONA SARAJEVO
5. JUMIS   NIŠ ORBICO SARAJEVO
6. BAMBI  POŽAREVAC MALIŠIĆ GRUDE
7. ALBUS   NOVI SAD DARA PLANET POSUŠJE
8. CENTRO PROIZVOD   BEOGRAD MCI ŠIROKI BRIJEG
9. JAFFA  CRVENKA MCI ŠIROKI BRIJEG
10. NECTAR   BAČKA  PALANKA BILI BRIG GRUDE
11. ŠABAČKA MLJEKARA(IMLEK) BAKALAR KOMERC ČAPLJINA
12. HELLO SOKOVI SMEDEREVO DARA PLANET POSUŠJE
13. TAŠ VRBAS DARA PLANET POSUŠJE
14. RUBIN KRUŠEVAC DARA PLANET POSUŠJE
15. MEDELA VRBAS DARA PLANET POSUŠJE
16. VITAL VRBAS DARA PLANET POSUŠJE
17. NELI LOZNICA GADŽO SARAJEVO
18. VINARIJA ČOKA TC ZONA SARAJEVO
19. ALFA VRANJE TEHNOPROM POSUŠJE

 

“Bitno je napomenuti da je više od 70%, u nekim slučajevima čak i 80%, promet i krajnja potrošnja tih proizvoda u Republici Srpskoj. Sve te kompanije imaju sjedišta u FBiH, gdje se vrši uvoz i plaćanje dadžbina, a iste formiraju poslovne jedinice u Republici Srpskoj. Isto tako bitno je da se svi novčani tokovi vezani za ove poslove odvijaju iz banaka sa sjedištem u FBiH. Zbog svega ovoga, kompanije iz Republike Srpske direktno gube na prometu i značaju prema velikim trgovačkim lancima, kao i u ukupnom učešću u prometu u BiH, što za posljedicu ima gubljenje radnih mjesta, a time i smanjenje poreza i doprinosa prema Budžetu u Republici Srpskoj”, žali se ministrica trgovine RS u odgovoru na poslaničko pitanje koje je uputio poslanik vladajućeg SNSD-a Srđan Mazalica.

U odgovoru ministrica trgovine ni jednom riječju na objašnjava zašto kompanije iz Srbije sa kojom RS ima Sporazum o specijalnim i paralelnim vezanam i kako se tvrdi “odličnu političku saradnju”, odlaze u Federaciju BiH.

Takođe se ne analizira koliko na odlazak srbijanskih firmi u FBiH utiče poslovni ambijent i veća poreska opterećenja u RS, te šta će Vlada preduzeti da to spriječi.

CAPITAL: Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vlada Srpske nakon četiri mjeseca potvrdila informaciju CAPITAL-a da srbijanske firme napuštaju RS

    1. Gojko

      Jako bitno:
      Porez pri isplati dividende: RS 10% – FBiH 0%

    2. rakovic

      Što se mene tiče povrat veleprodajnog PDV u RS bi bio ravan povratu u budžet, ali mi se čini da vlast nema takvu računicu.

    3. S. Kovacevic

      @ rakovic

      Da, dosta firmi iz Srbije je promjenilo distributera za BiH treziste. Jedan od poznatih primjera prerergistracije je NIS Gazprom Neft BH. Naravno ovdje se ne radi o klasicnom distributeru prehrambenih artikala kao sto je navedeno u clanku.

      Kao sto sam vec prethodno pojasnio u vrsi se raspodjela PDV-a koji se naplati od krajnjeg korisnika. Preraspodjela se vrsi sa zajednickog racuna UIO, pa tako i povrat PDV-a. Po tom osnovu budzet RS nije ostecen.

      Jedna od stimulativnih mjera koje bi RS mogla donjeti bi se odnosila na povecanje likvidnosti. Nedostatak likvidnosti je veliki problem pogotovo za manje veletrgovce. Pogotovo ako su uvoznici za artikle samo jedne firme. Ako bi oni brze i efikasnije mogli naplatiti svoja potrazivanja od velikih trgovackih lanaca, onda bi to bio i dobar argument za proizvodjace iz Srbije da ostanu lojalni distributerima iz RS.

      Pozdrav
      Pozdrav

    4. rakovic

      Samo da podsjetim da se za plaćeni PDV u veleprodaji vrši povrat, pa ne stoji da RS nema takav gubitak. A ovo ostalo mi baš nije jasno, jer se niko nije preregistrovao u Federaciju, nego su zaključeni ugovori o distribuciji.

    5. rakovic

      Molim da mi odgovorite na pitanje kakvi problemi muče domaće firme u RS da ponude barem jednak kvalitet usluge firmama iz Srbije. U tome leži rješenje problema.

    6. S. Kovacevic

      @ rakovic

      U pravu ste kada kazete da se steta po budzet RS ogleda u izostanku veleprodajne marze distributera koji su se preregistrovali u FBiH, ali to nema veze sa PDV-om.
      Time su izgubljeni prihodi od poreza na dobit 10% i poreza na isplatu dividende 10%. Ako ta dva poreza posmatramo kao jedno opterecenje na dobit drustva prije oporezivanja, onda dobijemo opterecenje od 19%, koje npr. d.o.o. mora da plati prije nego li udionicari mogu dobiju dividendu.

    7. S. Kovacevic

      Mala ispravka:
      2007. i 2008. godine bila je na snazi stopa od 10% i 15% s tim da je stopa od 15% bila za dohodak preko 4 godisnje prosjecne plate u RS. Od 01.01.2009 do 31.01.2011. stopa je bila 8% i ukida se diferencirana stopa od 15%, a od 01.02.2011. godisnja stopa je 10% kolika je i danas.

      Slazem se da je razvijena distributivna mreza za veleprodaju sigurno najbitnija stavka, ali ni poreske aspekte ne treba zanemarivati. Strane firme u BiH i te kako paze na poreske ustede, pa makar se one mjerile i u nekoliko hiljada KM.

      @ rakovic

      PDV koji iskazuju veletrgovci prodajom svoje robe drugim trgovcima ne ulazi u statisticke podatke na osnovu kojih se vrsi preraspodjela PDV-a, a to je prodaja krajnjim potrosacima i licima koja nisu u PDV obveznici, kao i kupovina dobara i usluga od PDV obveznika kada se ulazni porez ne moze odbiti. Prema tome RS gubi dio PDV-a za promet kojeg ti veletrgovci ostvare sa neobveznicima PDV-a i za iznos PDV-a sadrzanog u nabavkama gdje se PDV ne moze odbiti (npr. Kupovina goriva za putnicka vozila…)

    8. rakovic

      Treba zaoštriti olovku i proučiti stanje stvari. Nakon ulaska Hrvatske u EU došlo je do pada izvoza hrvatskih proizvoda u BiH. Firme u hrvatskim kantonima su razvile izvanrednu logističku i distributersku mrežu na cijeloj teritoriji BiH. To se odnosi i na nekoliko firmi u Sarajevu. Firme iz Srbije su zaključile uvozničke ugovore sa tim firmama i ostvaruju svoje poslovne ciljeve. Zašto u RS nema jakih distributerskih kuća koje bi snabdijevale cjelokupno tržište BiH, ne znam. Uvoznika Jelen piva za RS ima desetak, bar je do sada tako bilo. Treba istražiti. Šteta po RS jednaka je PDV-u na veleprodajnu maržu. Nikakvi porezi i doprinosi tu nisu bitni.

    9. S. Kovacevic

      Nekada je neoporezivi dio dohotka bio 300 KM i imali smo dvije poreske stope 10% i 15% (za one koji zaradjuju preko 24.000 KM godisnje), ali to imucnim i mocnim ljudima ocigledno nije odgovaralo, pa su ukinuli neoporezivi dio i teret prebacili na nize slojeve drustva. Sada je vracen neoporezivi dio 200 KM, ali ga cak i na dnevniku drzavne televizije vrli strucnjaci promovisu koa olaksanje za privredu. Gospodo ako smo presli na bruto obracun plata onda ta poreska olaksica pripada radniku, a ne poslodavcu. Tuzno je to sto i sada vecina radnika prihvata neformalne „neto ugovore“ pa tu poresku olaksicu poslodavac zadrzi za sebe, a radnike koji rade za minimalac i primaju dio plate na crno da i ne govorim. Ali da tako nesto i javno govore strucnjaci i savjetnici ministra stvarno je smijesno, a to sto niko ne reaguje je tuzno.

      Ono sto strane firme najvise boli je porez od 10% koji se placa prilikom dividend. Taj bitan detalj je g. Mazalica previdio. Koliko sam upoznat u FBiH ne postoji takvo poresko opterecenje, doduse to ne znaci da ga i FBiH nece uvesti. Budzeti je pun rupa na sve strane.

    10. Aleksandar Djuric

      Vjerovatno je manja stopa poreza IMT (ima li mene tu) i GST poreza (gdje stranka tu) u Federaciji.

    11. neso balaban

      Kako su samo bezobrazni ti privrednici. A nasi paraziti su sve uradili da im ovdje budec ljepo. Kako su samo bezobrazni da nad budzet uskrate za lovu kojom bi se politicari mogli praviti pametni. Fuj privtednici. Ni sami ne kontaju da im je ovdje bolje. Trebo bi im nelo to objasniti posto se izgleda kod nas privredom bave glupi i nesposobni, a politikom “pametni i sposobni”. Parazitska drskost i spremnost na sisanje tude krvi nema granica. Spremnost na udoban zivot na tudi racun.

    12. ANTENA

      Ako ste to vi, gospodine poslaniče, možete li mi napisati e-mail adresu? Pokušavali su pojedini doći do vas sa jednom sugestijom, ali nisu dobili kontakt adresu. Izvinjavam se Portalu što koristim ovu priliku.

    13. Srđan Mazalica

      – Porez na dohodak: u RS – 10%, u FBiH – 10%;
      – Porez na dobit: u RS – 10%, u FBiH – 10%;
      – Zbirna stopa doprinosa na bruto platu: u RS – 33%, u FBiH – 41,5%.
      – Nedavno smo uveli neoporezivi dio dohotka od 200KM.
      – Smanjili parafiskalne namete
      – Sprovodi se reforma registracije poslovanja.