Capital.ba

Vlada RS poklekla pod pritiskom osiguravajućih kuća

20.06.2018. / 12:54

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske poklekla je pod pritiskom osiguravajućih kuća i poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske i u sred rasprave povukla Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju.

Ovim izmjenama Zakona bilo je predviđeno da se osiguravajuća društva opterete tako što će im namet od jedan odsto bruto premije ostvarene iz osiguranja od autoodgovornosti naplaćivati još tri godine „za unapređenje bezbjednosti saobraćaja“.

Iz Udruženja društava za osiguranje su pisali poslanicima i Vladi navodeći da ni nakon tri godine primjene Zakona, javnost i društva za osiguranje nisu upoznati sa načinom trošenja prikupljenih sredstava, kao i efektima primjene na prevenciju bezbjednosti u saobraćaju.

„Činjenica je da je na osnovu naplate pomenutog nameta od društava za osiguranje od oktobra 2015. godine do kraja 2017. godine u Budžet RS uplaćeno više od 2,5 miliona KM. Naprotiv, društva za osiguranje u svojim statističkim pokazateljima u kontinuitetu bilježe porast broja odštetnih zahtjeva po osnovu autoodgovornisti“, naveli su.

Poručili su da će usvajanjem izmjena Zakona i produženjem roka naplate pomenutog nameta biti ugrožena realizacija njihove osnovne uloge isplate šteta oštećenim licima u saobraćajnim nezgodama.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković zatražio je danas tokom rasprave u Narodnoj skupštini da Prijedlog zakona bude povučen, iako ga je iniciralo Ministarstvo saobraćaja i veza RS kojim rukovodi koalicioni partner SNSD-a, odnosno kadar DNS-a Neđo Trninić.

Ministar finasija RS Zoran Tegeltija zatim je rekao da predlaže povlačenje zakona i da se on razmotri na nekoj od narednih sjednica skupštine.

Ovo je drugi zakon koji je poremetio odnose u vladajućoj većini. Podsjećamo da je Zakon o rudarstvu doveo u sukob SNSD i SP, da je trebalo da bude takođe povučen s dnevnog reda aktuelnog zasjedanja parlamenta, ali da se to nije desilo. SNSD je na taj zakon predložio više amandmana i rekao da je uslov za usvajanje zakona prihvatanje njihovih amandmana.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!