Capital.ba

Vlada RS odgodila naplatu poreza od “Jelšingrad livara”

03.07.2017. / 12:36

 – Po odluci Vlade, Poreska uprava odgađa naplatu 2,1 milion KM poreza od banjalučke livnice
– Vlada „Jelšingradu“ drugi put za godinu dana pravi ustupke
– Revizori: „Jelšingrad“ prikrio 5,8 miliona KM akumuliranog gubitka

 BANJALUKA – Vlada Republike Srpske je po drugi put za nepunu godinu dana preporučila Poreskoj upravi RS da odgodi plaćanje poreskih obaveza banjalučkoj livnici čelika „Jelšingrad livar“. Ovog puta riječ je o neizmerenim obavezama od oko 2,1 milion KM, saznaje portal CAPITAL.

Vlada je odluku donijela na sjednici početkom juna, kako bi bila spašena proizvodnja i broj zaposlenih u ovom privatizovanom preduzeću, kažu u obrazloženju koje smo dobili iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS.

Vlada je za livnicu „Jelšingrad“ intervenisala i u julu prošle godine, kada odgođena naplata 1,4 miliona KM poreza.

Dok se bori sa likvidnošću, slovenački vlasnici jedine banjalučke livnice netačno prikazuju stanje u finansijskim izvještajima, zbog čega im je revizorska kuća “Deloitte” dala mišljenje s rezervom.

Naime, slovenački “Livar” je, na osnovu ugovora o privatizaciji 2005. godine, u proizvodnu opremu investirao 11,6 miliona KM, pa to evidentirao kao imovinu i “odloženi prihod u ukupnom iznosu investicione obaveze”.

“Tokom svake poslovne godine  u kojoj je koristilo opremu preduzeće je ukidalo dio odloženog prihoda u visini godišnje amortizacije te opreme, odnosno pet odsto od vrijednosti imovine, a u korist bilansa uspjeha”, stoji u revizorskom izvještaju.

Rezultat toga je da je prihod po osnovu investicione obaveze iskazan više za 5,2 miliona KM , dok je akumulirani gubitak iskazan manje za 5,8 miliona KM. I kapital društva je iskazan manje za iznos investicione obaveze – 11,6 miliona KM.

Takođe, prihodi “Jelšingrada” po osnovu donacija slovenačkog “Livara” su iskazani više za oko 600.000 KM, što znači da je i gubitak umanjen za ovaj iznos.

Osim toga, “Jelšingrad” je prikazao 18,6 miliona vrijednu građevinsku imovinu, ali jedna zgrada, kako je utvrdila revizija, vrijedna oko 200.000 KM, ne koristi se u poslovne svrhe, već je prenamijenjena za stanovanje i u nju su smješteni bivši radnici ovog preduzeća. Međutim, preduzeće je propustilo da ovo i prikaže u poslovnim knjigama pa je i neto gubitak smanjilo za vrijednost objekta.

Ova banjalučka livnica i dalje ne uspijeva da se izvuče iz debelog minusa pa je prošlu godinu završila sa gubitkom od čak 10,4 miliona KM, što je za 6,7 miliona KM više za samo godinu dana.

Prema najnovijem finansijskom izvještaju, preduzeće je prikazalo prihode od 7,6 miliona, koji su u odnosu na 2015. godinu veći za 1,7 miliona KM. Ipak, slika rashoda je posebno dramatična – sa 9,6 miliona oni su “skočili” na oko 18 miliona KM.

Dugoročne obaveze neznatno su smanjene za oko 356.000 KM pa one iznose oko 4,1 milion KM. Međutim, preduzeće se dodatno zadužilo za 2,4 miliona KM pa su i kratkoročne obaveze uvećane na 19,3 miliona KM.

CAPITAL: Ž. Gauk

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!