Capital.ba

Vjekoslav Bevanda: Bez novca MMF-a BiH će biti teško

04.02.2010. / 8:20

BANJALUKA, S obzirom na to da situacija u BiH nije sjajna, prioritet treba da nam bude održavanje finansijske stabilnosti. Međutim, ako se neodgovornost i politikantstvo ne prevaziđu, zapašćemo u veoma tešku situaciju.
 
Rekao je ovo u intervjuu za “Glas Srpske” ministar finansija Federacije BiH Vjekoslav Bevanda.
– Ako izostane aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), suočićemo se sa vrlo teškom situacijom – rekao je Bevanda.

 Kako ocjenjujete trenutnu ekonomsku situaciju u Federaciji BiH?
BEVANDA:
Situacija nije sjajna ni u jednom entitetu, kao ni u državi BiH. Ono što brine je hoće li budžeti i entiteta i države preživjeti ovu godinu. Ako izostane aranžman sa MMF-om, suočićemo se sa vrlo teškom situacijom.

Iz Republike Srpske stižu kritike da ekonomska situacija u FBiH loše utiče i na RS?
BEVANDA:
Ja bih mogao isto reći da loša ekonomska situacija u RS utiče na ekonomsku situaciju u FBiH, ali to bi bilo prepucavanje, a to nam ne treba. S obzirom na to da situacija u BiH nije sjajna, prioritet treba da nam bude održavanje finansijske stabilnosti. FBiH je prošlu godinu završila bez marke duga, što nije slučaj sa ostalima. Međutim, ako se neodgovornost i politikantstvo ne prevaziđu, zapašćemo u veoma tešku situaciju.
 Može li FBiH u sljedećih 30 dana ispuniti uslove koje Svjetska banka traži kako bi dobila novac planiran za podršku budžetu? Šta je još potrebno uraditi da bi ti uslovi bili ispunjeni?
BEVANDA:
  Parlament treba da usvoji još tri zakona. Vlada je svoj dio posla uradila, kao i resorna ministarstva, prema tome, očekujem da će Parlament usvojiti ono što je preostalo kao uslov da se dobiju sredstva od Svjetske banke.

 

 

Kakva je situacija sa FBiH, deficit je trebalo da bude namiren sredstvima Svjetske banke i MMF-a, šta ako propadne aranžman sa MMF-om?
BEVANDA:
Prošlu godinu završili smo na nuli. Deficit je kategorija koju smo imali kada smo ulazili u aranžman sa MMF-om. Prema metodologiji MMF-a, konsolidovani deficit FBiH iznosi milijardu i 200 miliona, a RS 984 miliona maraka. Dakle, mi smo sve svoje budžetske obaveze ispunili.

Zakoni
 Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je Nacrt zakona o platama i naknadama u organima vlasti u FBiH. Svjetska banka iznijela je niz primjedbi na ovaj nacrt zakona. Kako to komentarišete?
BEVANDA:
Zaista ne znam koji je to niz zamjerki. One rijetke zamjerke biće razmatrane, kao i sve diskusije koje su bile u Predstavničkom domu ili Domu naroda. Kod izrade prijedloga ovog zakona vodićemo računa o primjedbama, ali smatram da je sam Nacrt zakona kvalitetna osnova za izradu konačnog prijedloga i sama ideja donošenja zakona je podržana od svih, s jedne strane poslodavaca, a sa druge strane sindikata, kao i od strane Vlade. Dakle, sama procedura donošenja zakona je pozdravljena od svih.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vjekoslav Bevanda: Bez novca MMF-a BiH će biti teško

    1. Stalker

      Da li gornja izjava ima logičnu posljedicu da SA novcem MMF-a BiH neće biti teško?

    2. brkoug

      Bevanda se šali kada tvrdi da je FBiH završila 2009. bez marke duga.