Capital.ba

Visok politički rizik ugrozio ionako loš rejting BiH

07.10.2010. / 11:00

BANJALUKA, SARAJEVO, Najstarija bonitetska kuća na svijetu, Dun & Bradstreet  je zbog visokog političkog rizika u zemlji promijenio trend rejtinga BiH iz “stabilnog” DB6a u “padajući”, navodi se u poslednjem izvještaju, koji ova bonitetska kuća redovno dostavlja portalu Capital.ba.

“I dalje vladaju političke prepirke oko autonomije Republike Srpske nakon izbora. U poslijednjih nekoliko mjeseci odnosi između predstavnika Republike Srpske i Federacije BIH zaoštrili”, navodi se u najnovijem izdanju publikacije International Risk & Payment Review koja obuhvaća rizike poslovanja u 132 države svijeta.

BiH i dalje ima rejting DB6a (trend je padajući), čime je BiH svrtana u zemlje s vrlo visokim rizikom poslovanja.

Političke tenzije negativno utiču na investicijsku klimu u državi. MMF koji je glavni izvor spoljnog finansiranja zemlje odgodio je četvrtu tranšu vrijednu 38 miliona evra zbog toga što BiH nije ispunila sve tražene uslove, naglašava D&B.

U slučaju da MMF odgodi uplatu, vlada će morati oštro reducirati potrošnju, što će osjetno utjecati na rast BDP-a. Međutim, D&B predviđa da će se dogovor između vlade i MMF-a postići ubrzo nakon proteklih opštih izbora.

.

Dobre stvari u BiH
Pozitivnim, D&B smatra ekonomske indikatore koji su veoma ambiciozni u poređenju sa zemljama u regiji. Ističe se rast izvoza od 32,2% u odnosu na isti period godinu ranije, dok je u istom period uvoz rastao samo 4,5%.

 Ipak, zbog smanjene industrijske proizvodnje i slabe domaće potražnje D&B je revidirao prognozu rasta BDP-a te tako ona iznosi 0% za ovu godinu, te 2,4% za iduću godinu.

Što se regije tiče, Slovenija ostaje na prvom mjestu sa rejtingom DB2c, a slijede ju Italija DB3a, Hrvatska DB3d, Mađarska DB4a, Albania DB4a, Makedonija DB4b, Srbija DB4d.

Rejting se promijenio samo Vietnamu sa DB4d na DB5a, a u svim ostalim zemljama rejting je ostao isti.
Dun & Bradstreet je najveća i najstarija bonitetna kuća na svijetu, postoji već 170 godina. Bonitetne ocjene su zapravo nastale u D&B-ju. Njihove ocjene omogućuju brzo i efikasno smanjenje kreditnih rizika.

Ekskluzivni zastupnik Dun&Bradstreeta za područje RH i BiH je Bonline d.o.o. Zagreb.

.

P R I L O G:

BiH_Oct2010

Comparative Global Risk_Oct2010

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Visok politički rizik ugrozio ionako loš rejting BiH

    1. CANE

      POSLANICI KOJI OSTANU BEZ POSLA. NUDIM RADNO MJESTO ZA MONTIRANJE ŠTIPALJKI. 600000 NIJE MALO DA SE BUDZET OŠTETI……

    2. 122

      Ne brinimo previse, bice vize do bozica, tek tada se predvidja klizanje ;-)

    3. bosman

      Ako ubrzo Slovenija ne dozvoli prolaz protekta /karakas/ ka BiH, šanse za zaustavljanje klizajućeg rejtinga je minimalan. Crna rupa je na djelu u BiH.

    4. brkoug

      Rejting BiH od stabilnog DB6a prešao u klizajući. Treba hitno nešto preduzeti (makar metnuti zimske protektirane gume) jer ćemo se naći između Malavija i Sijera Leonea. Mada je i to bolje nego sa Irakom, Kirgizijom, Tadžikistanom i Afganistanom, jer ako ovako nastavimo ni to nije isključeno.

    5. dane

      Lijepo, ko šiša rejting, vazno je da su naši političari dobili fotelje na još 4 godine. Ionako ovde rade samo firme koje su sa njima dobre, a ne tamo neki bjelosvjetski investitori da nam dolaze i otimaju pare.